Manisa Çeşmeleri
Fountains of Manisa
  1. Tez No: 241337
  2. Yazar: HASAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
?Manisa Çeşmeleri? konulu Yüksek Lisans tezi kapsamında Manisa ili merkezinde tespit edilen 35 çeşme çalışılmıştır. Manisa şehri Spil dağı eteklerinde kurulmuştur. Ayrıca şehir bol su kaynaklarına sahiptir. Bu sebeple şehir merkezinde birçok çeşme yaptırılmıştır. Fakat çeşmelerden çok azı günümüze ulaşabilmiştir.Mevcut çeşmeler 14.yüzyıl ile 20. yüzyılın başları arasında inşa edilmiştir. Bazı çeşmeler bağlı oldukları yapı ile birlikte yapılmıştır. Bazıları ise yapı duvarlarına sonradan eklenmiştir. Suyun insanla buluşmuş olduğu son nokta olan çeşmelerin cephe düzenleri de farklılık göstermektedir. Çeşmelerden 32'si tek cepheli 3'ü çift cepheli olarak tasarlanmıştır. Manisa çeşmelerinde kullanılan malzeme tas, tuğla ve mermerdir. Kesme taş malzeme sadece iki yapının tamamında kullanılmıştır. Mermer malzeme 19. yüzyıldan itibaren sıklıkla kullanılmıştır. Çeşmelerin ön cephelerinde süslemeler yoğun olarak görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this masters thesis entitled ?Fountains of Manisa? 35 fountains in Manisa city center were studied. Founded on the slopes of the Spil Mountain, Manisa has abundant water resources and therefore many fountains were built in the city. However only very few of them could survive.The existing fountains were built between the 14th and early 20th centuries. While some of them were built with the edifice to which they were attached, some were added later. The façades of the fountains, the last step where water meets people are of variety. Of the fountains, 32 have single façade while 3 have double façade. Stone, brick and marble are the material used in construction of the fountains in Manisa. Cut stone was used only in two buildings. Starting with the 19th century, marble was more often used. There is no intense decorations on the façades of the fountains.