Bipolar bozukluğu olan bir ebeveyn tarafından büyütülmenin psikososyal gelişim üzerine etkisi
The impact of being raised by a bipolar parent on psychosocial development
  1. Tez No: 241338
  2. Yazar: CEMİLE GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA SORİAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, bipolar bozukluğu olan bir anne tarafından büyütülmenin psikososyal gelişim üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın deney grubunu bipolar bozukluğu olan 25 anne ve onların 25 erişkin çocuğu oluşturmaktadır. Kontrol grubunu, psikiyatrik bozukluğu olmayan 26 anne ve onların 26 çocuğu oluşturmaktadır. Her iki gruptaki annelere sosyodemografik bilgi toplama formu ve SCID görüşmesi, bipolar bozukluğu olan annelere bunun yanı sıra hastalık öyküsünün alındığı bir görüşme formu uygulanmıştır. Her iki gruptaki erişkin çocuklara da SCID I görüşmesinin yanı sıra ABBÖ, Sosyal Destek Ölçeği, YİYE II ve EAA Ölçeği uygulanmıştır.İki gruptaki erişkin çocuklarda sosyodemografik özellikler ve ABBÖ, Sosyal Destek Ölçeği, YİYE II ve EAA Ölçeği açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. Arada böyle bir farklılığın bulunmamasında bizim kültürümüze özgü sosyal destek sistemlerinin güçlü olması ve çocukların erken dönemde yaşadıkları güçlükleri onarabilecekleri ilişkilerin varlığının önemi düşünülmüştür.Bipolar bozukluğu olan annelerin erişkin çocukları, annelerinin hastalık dönemlerinin özelliklerine göre incelendiğinde, psikotik bulguların belirmesiyle erişkin çocukların ölçeklerden aldıkları puanların değiştiği bulunmuştur. Annelerinin manik dönemlerinde psikotik bulgusu olan çocuklar annelerini daha az kontrolcü algılamaktayken, depresif dönemlerinde psikotik bulgusu olan annelerin çocuklarının sosyal destek sistemleri daha olumsuz etkilenmekte ve yakın ilişkilerde daha fazla kaygı hissetmektedirler. Regresyon analizi sonucunda, bipolar bozukluğu olan annelerin çocuklarında aileden algılanan sosyal desteğin hem hem anneden hem de babadan algılanan ilgiyi yordadığı bulunmuştur. Bu bulgunun aileden algılanan sosyal desteğin onarıcılığına işaret ettiği düşünülmüştür. Diğer regresyon analizi sonucunda her iki grupta da anneye bağlanmanın ve anneden algılanan ilginin yakın ilişkilerde bağlanmaya karşı yordayıcılığı bulunmuştur. Bu da anneyle bağlanmanın ileriki ilişkilerde önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this master dissertation is to investigate the impact of being raised by a bipolar parent on psychosocial development. 25 bipolar mothers and their 25 adult children were recruited. 26 psychiatrically non diagnosed mothers and their 26 adult children were recruited to healthy control group. The form which investigates sociodemographic issues and structured clinical interview were applied to all mothers. A semi structured form was applied to bipolar mothers in order to gather information about their illness. Sociodemographic information form, PBI, Experiences in Close Relationships Revised, Social Support Questionnaire and Adult Separation Anxiety Questionnaire and SCID were applied to adult children in both groups.The adult children whose mothers? have psychotic symtoms in manic episodes perceived less control when compared with the adult children whose mothers do not have psychotic symptoms in manic episodes. The adult children of mothers with psychotic symptoms in depressive episodes perceived less social support both from their family and friends, and the number of people whom they trust is lower. Also, they felt more anxiety to attacment figures in their romantic relationships. The other important finding of this study is gained from the regression analysis that states, in the bipolar offspring group, perceived social support from family predicted the attachment to both mother and father. One finding of an other regression analysis is, the prediction of adult attachment due to the attachment to both mother and father. In both groups attachment to mother predicted the attachment to the spouse.