Güç ayrışımı-frekans uyumlandırma yönteminin geliştirilmesi ve kıyaslanması
- Tez No: 24135
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
IV ÖZET Yüksek mertebeden, dinamik sistemlerin analiz ve sentezinde karşılaşılan zorluklar nedeniyle, sistemin zaman ve frekans bölgesindeki tepkilerinin benzerini verebilen ve sisteme göre daha düşük mertebeden modellerin oluşturulması çoğu kez gerekli olmaktadır. Bu çalışmada güç ayrışımı yöntemi ile sistemin baskın kutupları tespit edilmekte ve indirgenmiş modelde bu kutuplar esas alınarak, frekans tepkisi uyumlandırma tekniği kullanılarak modelin payının katsayıları hesaplanmaktadır. Halen yalnızca basit kutuplu sistemler için uygulanabilen bu yöntem; katlı ve karmaşık kutuplu sistemleri de içerecek şekilde geliştirilmiştir ve bir MATLAB uyumlu program paketi hazırlanmıştır. Bu yöntemle bulunan indirgenmiş.modellerin, diğer mevcut yöntemler kullanılarak bulunan modellerle bilgisayar destekli olarak zaman ve frekans tepkileri dikkate alınarak ayrıntılı bir kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Due to the difficulties encountered in the analysis and synthesis of large-scale dynamic systems, it is generally required to obtain reduced-order models, which posses similar time-domain and frequency domain responses. In this study the dominant poles of the system are determined by the method of power decomposition, and on this basis, the coefficients of the model's numerator are calculated by the frequency response matching technique. This approach, which is at present applicable to systems having simple poles only, is extended to systems with multiple and complex poles; and on MATLAB-compatible programme package is prepared. Detailed comparisons are carried out of the reduced-order models derived by this method and by the existing other methods, based on computerized time-domain and frequency-domain responses.