Sanayide alt sektörlere göre istihdam yoğunlaşması
  1. Tez No: 24136
  2. Yazar: TURAN HUMAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY SARAÇBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, genel yoğunlaşma ölçütlerini incelemek ve bu yoğunlaşma ölçütlerini birbirleriyle karşılaştırmaktır. Bu amaca uygun olarak Birinci Bölüm'de, yoğunlaşma ölçütlerine hangi alanlarda gereksinme duyulduğu ve nerelerde kullanıldığı belirtildi. İkinci Bölüm'de, yoğunlaşmaya neden olan veya yoğunlaşma sonucu ortaya çıkan faktörler incelendi. Üçüncü Bölüm'de, yoğunlaşma ölçütleri incelenip tanıtılma ya çalışıldı. Dördüncü Bölüm'de, D.İ.E. (1983-1989) Yıllık İmalat Sanayi Yayınlarından, devletin tamamı ile özel sektörde çalışan kişi sayısı 25 ve daha fazla olan işyerlerinde ücretle çalışan kişi verilerinden yararlanılarak, sanayi grupları yoğunlaşma ölçüt değerleri elde edildi. Elde edilen sonuçlarda genel olarak en fazla yoğunlaşma Metal ana sanayi (37) ve diğer imalat sanayi (39) gruplarında, en az yoğunlaşma ise kimya-petrol, kömür, kauçuk ve plastik ürünleri sanayi (35) ve metal eşya makine ve teçhizat, ulaşım aracı, ilmi ve mesleki ölçme aletleri sanayi (38) gruplarında görüldü. Sanayi gruplarında, ileriye dönük göreli entropi (GE) değerlerinin tahmin edilmesi içinde GE. doğrusal regresyon modelleri bulundu. Sonuçta, yoğunlaşma ölçütleri içinde en uygun olanının Herf indahl-Hirschman endeksi olduğu belirtildi. Sanayi gruplarına sanayi dalı veya firmaların giriş veya çıkışlarının yoğunlaşmayı etkilediği gözlendi. Daha sonraki çalışmalarda bir başka nicel kritere göre yoğunlaşma ölçüt değerlerinin elde edilmesiyle, sanayi grupları yoğunlaşma düzeylerinin daha iyi gözlenebileceği önerildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to review general concentration critejJLa and make a comparison of these criteria to each other. It is to this purpose that the first chapter has highlighted in what areas the concentration criteria are needed and where they are used. In the second chapter, the factors which causes concentration or which appear as a result of concentration have been dis cussed. In the third chapter, measures of concentration were studied and presented. The fourth chapter covers the values of industry groups concentration criteria, obtained by means of the 1983-1989 Annual Manufacturing Industry Publications of the S.I.S. and the data concerning personnel working on pension in work places with 25 and over employees in the public and private sector. The results show that the most intensification is generally seen to be in the Basic Metal Industries (37) and other manufacturing industries (39), and the least in the chemicals-petroleum, coal, rubber and plastic products industries (35) and fabricated metal products machinery- equipment, transportation vehicles, scientific and profes sional measuring and controlling equipment industries (38). GE. linear regression models have been found for the future- ariented relative entropy (GE) values to be estimated in industry groups. Consequently, the Herfindahl-Hirschman index has been indica ted to be the most suitable among the intensification criteria. It has been observed that intensification is affected by the industries or fisms inputs to or outputs from industry groups. It has been recommended in the next studies that the intensi fication levels of industry groups can be observed better : through the intensification criteria values to be obtained according to another quantitative criterion.