Örgütsel değişim: Çok boyutlu bir model önerisi
Organizational change: A multi dimensional model suggestion
- Tez No: 241356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE KESKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Örgüt yazınında önemli yer tutan değişim yönetimi konusu 1940'lı yılların ortalarından itibaren araştırmacılar için merak konusu olmuştur. Bu kadar eskiye dayanan bir konu olmasına rağmen 1980'lerden itibaren bu alandaki çalışmaların yoğunlaştığı görülmektedir. Değişim yönetimi konusu bugün de popülerliğini devam ettirmektedir. Bunun en önemli nedeni değişimin her örgüt için kaçınılmaz oluşudur. Örgütlerde değişim ile ilgili yazında çok sayıdaki çalışma içinde geliştirilen önemli miktarda modelin mevcut olduğu görülmektedir. Ancak yazın değişimin nedenlerini ve nasıl gerçekleştiğini tam olarak ortaya koyamamıştır. Her örgütün kendisine özel olması her değişim hareketini de az ya da çok birbirinden farklı kılmaktadır.Bu çalışmada örgütsel değişim konusuna farklı bir örgüt yapısına sahip olan yerel yönetim tiplerinden belediye örgütlerinde gerçekleştirilen değişimde hangi faktörlerin değişime ne kadar etki ettiğini sunan bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Örgüt yazını tarandığında bu alanda bir çalışmanın var olmadığı görülmektedir. Ortaya konulan model bu yönüyle değişim yönetimi yazını için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Change management topic, holding an important place for the organizational literature, has been an interest for researchers after the the mid-1940s. Although it is a former topic researches are seen to be increasing since the 1980s. The issue of change management popularity continues today. The most important reason is that change is inevitable for any organization. A significant amount of existing models is also observed in the literature related to change management. However, the causes of change and how it occurred, is not revealed in literature. While every organization is unique itself, every change movement is more or less different from each other.In this study it is aimed to develop a change model for municipal organizations as a different organizational structure in local governments. While there is no similar study on change in organization literature this study is taking an important role to define how and which factors are affecting organizational change in this kind of organizations.