Yeni iletişim teknolojileri bağlamında haber üretim süreci ve haberin yapısı: Doğan ve Doğuş Grubu örneği
News production and the structure of news in the context of new communication technologies: Sample of Doğan and Doğuş Groups
  1. Tez No: 241358
  2. Yazar: MURAD KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHSEN ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Günümüzde, dünyada milyonlarca insan yaşama dair bilgileri, iletişim teknolojilerinin sağladığı olanaklar ve kolaylıklar aracılığıyla edinmektedir. İletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler, toplumsal yapıların da değişmesinin başlangıcı olmuştur. Özellikle internet, küresel düzenin iletişim mecrası olarak bu gelişmelerin en üst sırasına oturmuş; enformasyona erişim kanalları genişlemiş, toplumların bilgi merkezli toplumlara dönüşümü hız kazanmıştır. Bu değişimler birçok toplumsal yapı ve kurumu etkilediği gibi doğrudan kitle iletişim araçlarını da etkileşmiştir. İletişim alanında teknolojik gelişmelerin damgasını vurduğu bu süreçte haber üretim süreci de yeni medya ortamının dinamikleriyle değişime uğramış, üretim sürecinin aşamalarında yeni medyanın olanakları bağlamında hem biçimsel hem de içerik anlamında farklılık ve çeşitlilik görülmüştür. Bu çalışma yeni iletişim teknolojileri ve haber üretim süreci ilişkisini konu edinmiştir. Çalışmanın amacı, eleştirel kuram temelinde, nitel içerik analizi, katılmalı gözlem ve derinlemesine görüşme yöntemlerini kullanarak yeni iletişim teknolojilerinin haber üretim süreci aşamasındaki ve gazetecilik meslek pratiklerini değiştirmesindeki rolünü saptamaktır. İnsanların haberi değil, haberin insanları bulduğu çağımızda, haberin gideceği yön saptanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, millions of people get information related with life by means of opportunities and facilities provided by communication techologies. Developments in communication technologies became the beginning of change in social structures. Especially internet has the top place in this development as a communication channel in global system, information access channels enhance, transformation of societies in to information centered societies increased. These changes directly effected mass communication tools as well as many social structure and institutions. In this process which is highlighted by technological developments in communication field; news production process is subjected to changes because of new media medium dynamics, formal and contextual differences and diversities are seen within context of media opportunities. This study discuss relationship between new communication technologies and news production process. Objective of this study is to determine the role of new communication technologies in news production stages and over changes in journalism occupational practices by within context of critical theory by using qualitative contextual analysis and detailed interview methods. Direction of news are tried to be determined in an such an age when news find people instead of people find news.