Örgütsel bağlılığın geliştirilmesinde farklılık yönetimi
Diversity management in improving organizational commitment
- Tez No: 241359
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET GÜRÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 564
Özet
Farklılık yönetimi, yönetimde yeni bir paradigma olarak 21. yüzyıla damgasını vurmuştur. Küreselleşme ile birlikte ülkeler arasındaki sınırların ortadan kalkması, örgütlerin farklı niteliklere ve özelliklere sahip işgücü, müşteriler ve tedarikçiler ile karşı karşıya kalmasına neden olmuş, bu anlamda da farklılık yönetimi bir gereklilik olmaktan çıkarak zorunluluk halini almıştır. Bu bağlamda örgütler tarafından her insanın sahip olduğu, farklılıklarla ayrı bir değer ve zenginlik olarak görüldüğü, farklılıkların kabul edildiği ve değer verildiği bir yönetim anlayışı benimsenmiştir. Farklılık yönetimini gerçekleştiren örgütlerin, çalışanları ile arasında özel bir bağ kurarak, örgütsel bağlılığın gelişmesini sağlayabildiği, bu bağlamda da çalışanların örgütte kalmaya devam etme ve örgüt için çalışmaya yönelik bir isteklilik duyduğu belirlenmiştir.Örgütsel bağlılığın geliştirilmesinde farklılık yönetiminin öneminin incelendiği bu tez çalışması ile farklılık yönetimi ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin açıklanması amaçlanmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde, örgütsel bağlılık kavramı ve ilgili yaklaşımlar, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ve örgütsel bağlılığın gelişimini belirleyen unsurlar ele alınmaktadır. İkinci bölümünde farklılık kavramı, farklılık kavramına ilişkin yaklaşımlar, farklılık yönetimi kavramı, farklılık yönetimi kavramının gelişim süreci ve farklılık yönetimine yönelik olumlu ve olumsuz yaklaşımlar incelenmektedir. Üçüncü bölümde, farklılık yönetimi planlama, uygulama ve değerlendirme olmak üzere üç aşamalı bir süreç olarak incelenmekte ve farklılık yönetimi ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi açıklayan bir model önerisi sunulmaktadır. Dördüncü bölümde farklılık yönetimi uygulamasını gerçekleştiren uluslararası bir işletmenin çalışanlarının işletmenin farklılık yönetimine ilişkin yaklaşımı ve uygulamalarını değerlendirmesi ve örgütsel bağlılık düzeylerinin belirlenmesi amacı ile bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda farklılık yönetimi ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin ortaya konulması ile model önerisinin geçerliliği değerlendirilmek istenmektedir.
Özet (Çeviri)
Diversity management as a new paradigm in the management has left its mark on 21 st century. With the beginning of the globalization, the disappearence of the borders between countries, the organizations? work forces that have different qualities and features have caused to face with the customers and the suppliers, in this respect, diversity management has become an obligation instead of a necessity. In this context, a new management understanding in which people?s differences are seen as a value and richness and the differences are given importance and admitted has been accepted by the organizations. The organizations which has been able to succeed in diversity management have carried out the organizational commitment by building a special connection with their workers and in this context it has been determined that the workers continue to stay in the organization and have a willingness to work for the organization.With this thesis in which the importance of diversity management has been studied, it is aimed to explain the relationship between diversity management and organizational commitment. In the first part of this thesis, the concept of organizational commitment and related approaches, the facts which effect the organizational commitment and determine the improvement of the organizational commitment have been studied. In the second part, the approaches related to the concept of diversity, the concept of diversity management, the process of the development of the concept of diversity management and the positive and negative approaches to diversity management have been studied. In the third part, diversity management has been studied as a three-phase process which are planning, implementing and evaluating and a proposal which explains the relationship between diversity management and organizational commitment has been submitted. In fourth part, a research has been made on an international firm which carried outdiversity management, for the aim of the workers? approach on the firm?s diversity management and determining their organizational commitmet level. As a result of the study, it is aimed to evaluate the validity of the model by presenting the the relationship of diversity management and the organizational commitment.