Türkiye'de küreselleşmenin siyasal-kültürel etkileri: Çokkültürcülük-ulusal kültür (Ege-Muğla Üniversitesi örneği)
Political-cultural effects of globalization in Turkey: Multiculturalism-national culture (Aegean-Mugla University sample)
- Tez No: 241366
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TATLIDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Siyasal kültür, bir ülkedeki bireylerin siyasal sisteme yönelik tutum, kanaat ve değerlendirmelerinin toplamıdır. Bu çalışmada Türkiye'de siyasal kültürün Osmanlı'dan başlayıp Cumhuriyete uzanan değişim süreci irdelenmiştir. Tez çalışmamızda Cumhuriyet dönemi siyasal kültürünü inşa eden devlet adamlarının siyasal kültürü nasıl inşa ettiği ve bu sürecin günümüz Türkiye'sine yansımaları eleştirel bir değerlendirme ile analiz edilmiştir.1980'li yıllarla birlikte tüm yaşam alanlarında etkin olan ve değişim, dönüşümlere yol açan küreselleşme olgusunun Türkiye'ye de birtakım etkileri vardır. Bu çalışmada küreselleşmenin siyasal ve kültürel etkileri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın iddiasına göre küreselleşme süreci birbirine zıt eğilimleri güçlendirmektedir. Bu bağlamda 1980'lerin sonlarından itibaren Türkiye'de siyaset iki cepheli bir hal almıştır. Bu nedenle Türkiye'de siyaset tıkanmış, sorunlara çözüm bulunamaz olmuştur. Siyasal sistemin krizi kronikleşmiş, toplumsal yaşamda da bireyler birbirlerini ötekileştirmeye başlamıştır.Çalışmamızda ulusalcı siyaset ve çokkültürcülük olarak kategorileştirilen iki yaklaşım da demokratik bir siyasal kültürü besleyememektedir. Demokratik bir siyasal kültür geliştirilebilmesi için bu iki yaklaşımın yerine müzakereci demokrasi modeli üzerinde tartışmak, siyasal sistemde bu yönde yeniden yapılanmalara gitmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Political culture is the result of personal attitudes towards political system, opinions and evaluations in a country. In this study the change of political culture in Turkey, beginning from the Ottoman era to the Republic is considered. Our study analyses how the Republic Period politicians effect and build the political culture in Turkey and the reflection of this process to present Turkish political culture critically.In 1980?s the changes and transformations caused by the phenomenon of globalization effected all life styles around the world and Turkey, as well. So in the study the political and cultural effects of globalization are emphasized. It is assumed that the globalization process strengthened opposite tendencies. In context of this assumption in the later 1980?s the policy in Turkey faced dual aspects. For this reason Turkish policy exposed to serious difficulties in solving political problems. The crises of political system became cronical and in social level individuals excluded each others.According to this study, two approaches categorised as nationalist and multi-culturalist policies do not improve the democratic political culture. Instead of these approaches which cannot develop a democratic political culture, a model of deliberative democracy and constitution of a political system should be discussed.