Balkan göçmenlerinin Türkiye'de kültürleşmeleri sürecinde Türk tüketim kültürüyle olan etkileşimi
The interaction of Balkan immigrants with Turkish consumption culture during acculturation process in Turkey
  1. Tez No: 241367
  2. Yazar: ELİF ÜSTÜNDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Tüketim, günümüzde sadece ihtiyaçların giderilmesi anlamından uzaklaşarak, sosyal, ekonomik ve kültürel pek çok anlam yüklenmiştir. Özellikle gelişimi sürecinde ortak bir paylaşım oluşturarak kültürel bir boyut kazanması, tüketim kültürünü, toplumların kültürel yapısına ayna tutan bir olgu haline getirmiştir.Kültürleşme göç olgusu içinde etkileşimi ortaya koyan bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel ve grup düzeyinde yaşanan kültürleşme süreci sonunda bireyler, entegrasyon, ayrılma, asimilasyon veya marjinalleşme stratejilerinden birini özümseyerek mevcut kültür içerisinde yer edinirler.Ortak tarihsel, sosyal ve kültürel yapının varlığı Balkanlar'ı Türkiye'nin göç aldığı diğer yerlerden ayırmakta ve Balkanlar ayrıca, göç alınan bölgelerin başında gelmektedir. Bu ortak yapı, Türkiye'de, Balkan göçmenleri açısından entegrasyon boyutunu gündeme getirmiş ve göçmenler bazı özelliklerini korurken, göçmenlerin bazı özellikleri ise Türk kültürüne entegre olmuştur. Bu noktada üzerinde durulan, davranışsal olarak mevcut kültüre entegrasyon sağlanırken, tutumsal anlamda ayrılma gerçekleşerek eskiye yakınlık görüldüğüdür.Bu açıklamalar doğrultusunda araştırma, Balkan göçmenlerinden olan Boşnak göçmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma İzmir'de Boşnak göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Bornova İlçesi'nin Çamdibi Semti'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada amaçlanan Boşnak göçmenlerinin davranışsal kültürleşmesi ile tutumsal kültürleşmesinin farklı olup olmadığını belirlemek ve hangi olgularda Türk tüketim kültürüne entegre olunduğu, hangi olgularda ayrılma görüldüğünü belirlemektir. Araştırma sonunda bulgular göstermiştir ki Boşnak göçmenlerinin Türk tüketim kültürüne yönelik davranışsal ve tutumsal kültürleşmeleri yaş, eğitim gibi faktörlere bağlı olarak farklılık göstermektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Türk Tüketim Kültürü, Balkan Göçmenleri, Boşnak Göçmenleri, Kültürleşme, Entegrasyon
Özet (Çeviri)
Consumption, today, is far away from the meaning of just satisfying needs and attached many social, economic and cultural meanings. Especially through its development process, as it creates a collective sharig, it gains a cultural dimension and so consumption culture becomes a phenomenon that reflects the cultural structure of the society.Acculturation is a process that exhibits interaction in migration phenomenon. At the end of the indivual and group acculturation process, people internalize one of the integration, assimilation, marginalisation and segregation strategies and exist in the existing culture.Common historical, social and cultural structure separates Balkans from other places that Türkiye gets migration from and Balkans is also the leading region that Türkiye gets migration from. This common structure revives the integration strategy for Balkan migrants and some of their characteristics integrates to Turkish culture while they save some of their characteristics. The point here is that to the existing culture integration is provided as a behavioral manner and as an attitudinal manner, segregation and closeness to the old culture occurs.With these explanations, the research is done with Boşnak migrants who are one of the migrant groups that migrated from Balkans. In İzmir, the research is done in Çamdibi District of Bornova County where many Boşnak migrants live in. It is aimed to find out with the research whether the behavioral and attitudinal acculturation are different from each other and in which phenomenons integration is provided and in which phenomenons segregation is provided. At the end of the research, findings shows that behavioral and attitudinal acculturations of Boşnak migrants to Turkish consumption culture are different due to the factors like age, education.KEY WORDS: Turkish Consumption Culture, Balkan Migrants, Boşnak Migrants, Acculturation, Integration