Küreselleşme sürecinde sosyal bir hareket olarak karşı küreselleşme hareketleri/Türkiye Sosyal Forumu
Anti-globalization movements as a socail movement in globalization process: Turkey Socail Forum case
  1. Tez No: 241365
  2. Yazar: FÜSUN KÖKALAN ÇIMRIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL SAYIN, PROF. DR. NURGÜN OKTİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Sosyal hareketler, toplumsal gerçekliği anlamak ve açıklamak bağlamında büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla da bugün içinde yaşamış olduğumuz ve yaygın bir tanımlama ile ?küreselleşme? olarak adlandırılan sürecin açıklanması bağlamında da küresel sosyal hareketlerin belirleyici bir konum teşkil ettiği söylenebilir.Sosyal hareketlerin tarihsel izdüşümü takip edildiğinde günümüzde yeni bir sosyal hareketin gündeme geldiğini savunan bu çalışma, temelde küresel sosyal hareketlerin yeniliği fikri üzerine kurgulanmıştır. Küresel sosyal hareketler, bir sosyal hareketin taşıması gereken beş temel kategori üzerinden (hareketlerin amaçları, temaları, örgütlenme yapıları, aktivistlerinin profilleri, gerçekleştiği alan) ele alınmıştır. Bugün sosyal hareketlerin sahip oldukları merkezi olmayan, esnek, asgari hiyerarşiye dayalı, yatay örgütlenme anlayışı, küresel sosyal hareketleri büyük ölçüde geçmişten farklılaştırmaktadır.Dünya Sosyal Forumu ağ örgütlenmesi modeli çerçevesinde Türkiye'de gündeme gelen Türkiye Sosyal Forumu ise bu çalışmanın ana odağını oluşturmaktadır. Türkiye'deki sosyal hareketlerin tarihi açısından farklılık yaratan Türkiye Sosyal Forumunun hangi gerekçelerle gündeme geldiği, nasıl bir örgütlenme anlayışına sahip olduğu, forum içinde yer alan sosyal hareketlerin amaçlarının ve ele aldıkları temaların neler olduğu ve ulus ötesi bağlantıların kurulma yöntem ve olanaklarının saptanması, bu çalışmanın temel eksenini belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Social movements are of great importance in comprehending and explaining societal reality. Therefore, it could be stated that global social movements have a determining role in elucidating the current process we are witnessing, which is defined in broad terms as ?globalization?.Given the historical projection of the social movements, this study sustains that nowadays a new social movement is about to happen, and focuses on the innovative aspects of the global social movements. Global social movements are examined within the framework of five main categories that a social movement should have: the goals of the movement, the themes, the organization structures, the profile of the activists, and the place it in which it realizes. The organizational understanding of the current social movements, which is decentralized, flexible, based on minimum hierarchy, and horizontal, differentiate the global social movements from the previous examples to a great extent.Taking place within the model of World Social Forum network organization, The Social Forum of Turkey that became a current issue in Turkey, constitutes the main focus of this study. The centerline of this study encompasses the reasons why The Social Forum of Turkey, which made a difference in the social movements in Turkey from a historical perspective, came to the fore, its organizational structure, the aims of the social movements in this forum, the themes they tackled and investigating the methods and possibilities of establishing transnational links.