Tahtacı semahları ve mengi (inceleme ve metinler)
Semah and mengi of Tahtaci (analysis and texts)
  1. Tez No: 241376
  2. Yazar: SEDAT TAMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİMCAN İNAYET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Uzun süren alan çalışmaları ve kaynak araştırmaları yoluyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada; Öncelikle, Tahtacıların tarihini, etnik kimliğini, coğrafi dağılımını, sosyo-ekonomik durumlarını, nüfusları ile Tahtacı Semahları ve Mengileri hakkında yapılan çalışmaları inceledik. Bunlarla ilgili verilere ve değerlendirmelerimize giriş bölümünde yer verdik.Birinci bölüm, Tahtacılarda inanç sistemi ve ibadetlere ayrıldı.İkinci bölümde, Semah'ın dinî, anlam bilimsel ve halk bilimsel anlamlarını, kökenini, bir ibadet olarak nasıl ve hangi ortamlarda icra edildiğini ve özelliklerini anlattık. Ayrıca, Tahtacı kostümlerini ve aksesuarlarını tanıttık. Aynı zamanda, Semah ya da Mengi'nin Türk Dünyası'ndaki benzer uygulamalarla ilişkisine örnek olması açısından Doğu Türkistan'daki uygulamalara yer verdik.Üçüncü bölümde Mengilerin anlam ve kökleri ile müzikal ve halk bilimsel özelliklerini anlattık.Sonraki bölümlerde, Tahtacı Semahları ve Mengilerinin müzikal analizini yaptık ve sözel metinlerini şekil ve yapı bakımından inceledik.Son bölüm ise, sözel ve müzikal metinlere ayrıldı.
Özet (Çeviri)
This long field resource results indicates only a section of many units of search which we are guided by the results of many sources.First of all, we analyzed the former resources that take a place on history, etnography, identity, cencus and socio-economic condition about Tahtaci?s. We reserve a section on our verification and estimation on ?introduction?.The follow-up section is reserved for belief system and rituals on Tahtaci?s.Second section, we included and explained the concept of belief system, location and performance formations of rituals of Tahtacis. As well as authenticity aspect of knowledge of meaning and folkloric perspective. We also presented their custom and accessories uniqueness and give a section for example of similar ritual performs from East Turkistan as a perspective.Third section, we investigate Mengis and explaned their musical and folkloric properties.Later sections, we analyzed musically and literature points of view Tahtaci Semahs and Mengis.The last section is reserved for verbal and musical texts.