İzmir yöresi tahtacı semahlarının tür ve biçim yönünden incelenmesi
A Study of tahtacı semahları in İzmir in terms of kind and form
- Tez No: 125241
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. HAKAN CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Uzun süren alan çalışmaları ve kaynak araştırmaları yoluyla yürüttüğümüz bir dizi araştırmanın bir parçası olan bu çalışmada; Öncelikle, Tahtacılar kimdir? sorusunun yanıtını aramaya çalıştık. Sonraki bölümde, çizimlerini kendimizin yaptığı bir harita ile, Anadolu'da Tahtacı Yerleşimini göstermeye çalıştık. Daha sonra, tezimize konu olan alanda, yani İzmir'de tahtacı yerleşimi, yine kendi hazırladığımız bir harita ve tablo ile gösterdik. Gerek sahadaki çalışmalarımızdan gerekse çeşitli kaynaklardan edindiklerimiz ışığında, yerleşim bölgeleri hakkında ve özellikle Tahtacıların bağlı bulundukları iki ocaktan birinin ve büyüğünün mekanı olması nedeniyle Narlıdere ilçemiz hakkında bilgilere geniş yer verdik. Sonraki bölüm, Tahtacılar'da halk danslarına ayrıldı. Bu bölümde, Mengi ve Semah arasındaki farklılıkları gösterdikten sonra, Semah'ın kökeni, Tahtacı Semahları ve özellikleri ile kostümlerin tanıtımına yer verdik. Diğer bölümlerde, Tür ve Biçim bilgilerine, Tahtacılar'da Geleneksel Müzikte Türler, İzmir yöresi Tahtacı Semahları'nın Tür ve Biçim yönünden incelenmesi konularına yer verdik. 168
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study which is part of a series of research we conducted with geographical research and reseurce research. We first tried to answer the first and natural question,“Who are Tahtacılar?”In the following section, with a map we drew ourselves, we tried to show the settlement of Tahtacilar.Then, we showed the Tahtacı settlement in İzmir, the region which is the subject of our thesis, with another map and table we prepared ourselves. In the ligth of the various findings we got from different sources and our own study in that region, we gave detailed informatin about their settlements and Narhdere as it is the place of the big one of the two“Ocak”especially Tahtacılar belong to. The following section is about the folk dances and the Semah in Tahtacılar. In this section we first showed the differences between Mengi and Semah and then we explained the origin of Semah, Tahtacı Semahları and their properties and the traditional costumes. In the last section, we explained the kind and form, the traditional kinds of music in Tahtacılar, and a study of Tahtacı Semahları in İzmir in terms of kind and form. 169