Deneyimsel pazarlamanın tüketici satın alma kararlarına etkisi
The impact of experiential marketing on consumer buying decisions
- Tez No: 241380
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKAN CANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Deneyimsel pazarlama, deneyim ekonomisinin gelişimiyle ortaya çıkan bir pazarlama yaklaşımıdır. Deneyim ekonomisiyle birlikte, pazarlama dünyasının stratejileri, geleneksel olarak fayda odaklı ürün ve hizmet satmaktan, duygu odaklı tüketici deneyimi sağlamaya yönelik değişime uğramıştır. Deneyim; metalardan, mallardan ve özellikle hizmetlerden farklı olan dördüncü ve yeni bir ekonomik sunudur. Bu bağlamda deneyimin farklı bir ekonomik sunu olarak görülmesi büyümeyi ve karlılığı sağlayacaktır. İşletmelerin yaşattıkları anlamlı ve unutulmaz deneyimlerle müşteri memnuniyetini artırarak müşteri sadakati sağlamak, deneyimsel pazarlama anlayışının temel parçasını oluşturmaktadır.Deneyimsel pazarlama çalışmalarının artarak devam edeceği ve tüketici deneyimlerini anlamaya yönelik çalışmalara olan ihtiyacın kaçınılmaz hale geleceği bir gerçektir. Tüketici deneyimlerinin en doğru şekilde anlaşılması, uygun deneyimsel pazarlama stratejilerinin oluşturulması, rekabetçi avantaj kazandırması ve müşteri sadakati açısından büyük önem taşımaktadır.Tezin amacı, deneyimsel pazarlamanın tüketici satın alma kararlarına etkisini incelemektir. Bu amaçla Türkiye'de faaliyet gösteren B-fit Sağlık ve Spor Merkezi'nin yaşattığı müşteri deneyimi, İzmir genelindeki şubeleri kapsamında araştırılmıştır. İşletmenin müşterilerine yaşattığı deneyimin genel olarak müşteriler üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda B-fit'in İzmir ili kapsamındaki 12 şubesine üye müşterilerle anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda müşterilerin B-fit'te farklı bir deneyim yaşadıkları ve işletmeyle oluşturdukları duygusal bağların, müşteri memnuniyetini ve sadakatini çok büyük ölçüde etkilediği görülmektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Deneyimsel Pazarlama, Deneyim Ekonomisi, Müşteri Deneyimi, Tüketici Davranışları
Özet (Çeviri)
Experiential marketing is a marketing approach that is arised with development of the experience economy. In the experience economy, marketing world?s strategies was undergone a change from focusing on traditional benefit-focused product and service through providing emotional customer experience. Experience is a forth and new economic offer that is different from commodities, goods and services. In this context, viewing the experience as a different economic offer provide growing and profitability. Meaningful and memorable experiences, which the companies provide for the customers, increase the customer satisfaction and provide customer loyalty and it forms the basis of the experiential marketing.It is a fact that, experiential marketing efforts will continue increasingly and the need of studies through understanding the customer experiences will be inevitable. It is critically important for gaining competitive advantage and customer loyalty to understand the customer experiences correctly and to develop suitable experiential marketing strategies.The aim of this thesis is to investigate the impact of the experiential marketing on consumer buying decisions. According to this aim, the experience of the customers of B-fit Health and Sports Center, that shows activity in Turkey, was investigated within the context of franchisers throughout İzmir. The effects of customer experience, that the company offers, are analysed generally. Accordingly, a questionnaire study was made with the customers of 12 B-fit franchisers throughout İzmir. As a result of the research it was seen that the customers have a different experience at B-fit and the emotional bonds with the company are mainly affecting the customer experience and customer loyalty.KEY WORDS: Experiential Marketing, Experience Economy, Customer Experience, Consumer Behavior