Fantastik sinema ve günlük düşünce: Yüzüklerin Efendisi üzerine bir alımlama çalışması
Fantastic cinema and everyday thinking: A reception study about The Lord of the Rings
  1. Tez No: 241381
  2. Yazar: SELVİ ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Fantastik ve fantastik kurgu kavramları günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son on yılda çekilden fantastik filmler aracılığı ile fantastik kurgu türü, seksenlerde popüler olan bilimkurguyu bir kenarda bırakarak ana akım sinemada tercih edilen bir tür haline gelmiştir. Bu türün sinemadaki kaynağı ve edebi alanda da ilk örneği olan Yüzüklerin Efendisi üçlemesi bu çalışmanın temel ilgisini belirlemiştir.Bu araştırma, vizyona girdiği dönemde popüler kültürde yoğun olarak yer almış ve halen almakta olan Yüzüklerin Efendisi filmlerinin ve dolayısıyla fantastik sinemanın günlük hayatta gençler arasında nasıl algılandığını ve bu algıların hangi söylemler aracılığı ile günlük bilgiye eklemlendiğini araştırmıştır. Kültürel Çalışmalar alanı içerisinde bulunan Alımlama Çalışmaları'ndan ilham alan bu çalışma bir popüler kültür incelemesi olarak ele alınabilir.Fokus grup yöntemi ile yapılan görüşmelerin analizi sonucunda Yüzüklerin Efendisi Filmlerine dört farklı bakış açısı tespit edilmiştir. Birinci bakış açısına göre fantastik filmler vizyonda bulundukları zamana göre sinemaya gitme ritüelinin bir parçası olmaları açısından diğer türlerden farklı değildir. İkinci bakış açısı fantastik sinemanın farklı bir dünya alternatifi sunduğu için yaşadığımız dünyadan kaçış sağladığını, ve bu şekilde bir tatmin yarattığını savunmaktadır. Üçüncü bakış açısı ise fantastik sinemayı ?gerçek dışı? olarak görmeyip, filmlerde var olan olay, kavram veya karakterleri yaşadığımız dünyanın bir alegorisi olarak görmektedir. Dördüncü ve son bakış açısına göre fantastik sinema, gerçek dışı öğeleri içermesi bakımından yaşadığımız dünyayla tamamen alakasızdır ve bu tip öğelerin filmlerde kullanımının sinema sektörüne sağladığı özgürlük, filmlerin ticari açıdan birer sömürü aracı olmasını beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
We are facing fantastic & fantasy fiction concept nearly everyday of our lives. Especially in the last decade with the help of the movies made the fantasy fiction genre, is taking down the old science fiction and becoming a mainstream. The Lord Of The Rings as being the first live-action movie & being the first novel of this genre also set the standards.This research is based on the effects of the fantasy fiction movies and the fantasy genre on cinema after The Lord Of The Rings movie was released and took it's place in the popular culture and researched how it was apprehended and articulated into daily knowledge. This paper can also be viewed under cultural studies which it was inspired from the percieved works of the popular culture.By using the Focus group medhod, there are 4 views about the trilogy. First, fantasy fiction movies are not something more than a ritual of visiting the theater. Second view states that fantasy fiction movies are offering another world alternative, and with this it is an escape route from the world that we live in and gives satisfaction to the person.Third angle told that it does not recieve fantasy fiction movies as“unreal”and it sees the characters and the world as an allegory of our world.The fourth and last angle of view says that fantasy fiction cinema, by using unreal components is out of this world, and with this freedom the industry has a golden goose cause of its commercial value, which inevitably makes the movies nothing more than a tool of exploitation.