Multicultural dilemma and the Jewish identity crisis: Jewish-American novels of the 1950s
Çokkültürlü ikilem ve Yahudi kimlik sorunu: 1950ler?deki Yahudi-Amerikan romanı
- Tez No: 241394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SARAÇLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada 1950ler'in savaş sonrası refahını yaşayan Amerika'sında edebiyat sahnesinde yükselişe geçen Yahudi kökenli yazarların romanlarındaki karakter temsilleri üzerinden çokkültürlü bir toplumsal yapıda kimlik ve aidiyet ikilemleri yaşayan modern bireyin durumu ele alınmıştır. Bernard Malamud'un The Assistant (1957), Philip Roth'un Goodbye Columbus (1959), Meyer Levin'in Compulsion (1956), ve Myron S. Kaufmann'ın Remember Me to God (1957) adlı romanlarında karakterler ve kendilerini içinde buldukları modern toplumsal koşullar ve dinamikler farklı bakış açıları ve kuramlar çerçevesinde incelenmiştir. Amerikalı-Yahudi'nin kimlik sorunu üzerine odaklandığımız çalışmamızda öncelikle kültürel, sosyolojik ve materyalist bakış açıları üzerinden 1950'lerin Amerikan atmosferi çözümlenmiştir. Toplumsal yapı içerisinde, İkinci Dünya Savaşı sona ermesiyle ortaya çıkan ekonomik fırsatlar ve politik ideolojiler yeni bir orta sınıfı ortaya çıkartmıştır. Tüm bu koşullar, Amerikan kimliğini temsil eden değerler üzerinden hem toplumsal bir bütünleşmeye hem de ayrımcılığa yol açmıştır.Öte yandan, şu da bir gerçektir ki, farklı etnik köken ve ırktan toplumsal grupların bir arada var olduğu çokkültürlü ve dinamik Amerikan hayat tarzı, bireysel ve toplumsal pozisyon ve stratejilerin sürekli yeniden tanımlanmasına ve pekiştirilmesine yol açmaktadır. Bu anlamda 1950'lerin modern Amerika'sında özellikle beyaz göçmen ve etnik gruplar sınıfsal ve ekonomik açıdan daha iyi koşullar elde etmek istemişlerdir. Bu dönemde özellikle Yahudi azınlık grupları Amerikan toplumsal yapısı içerisinde beyaz Amerikalı ile eşit bir sosyal ve ekonomik statü arayışına girmişlerdir. Öte yandan, edebiyat alanında ise Yahudi kökenli yazarlar, etnik ve azınlık edebiyatı temsilcileri olarak değerlendirildikleri geçmiş dönemlerden farklı olarak, yeni kuşak Amerikan yazarları arasında yer almış ve kabul görmüşlerdir.Seçmiş olduğumuz dört Yahudi Amerikalı yazar ve romanları 50'li yılların Amerikan hayatını, kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümleri ile eserlerinde yansıtmışlardır. Romanlar Yahudi-Amerikalı karakterler ve hikayeleri üzerinden özellikle birey ve toplum arasında bir uzlaşma arayışının mümkün olup olmadığı sorununa odaklanmaktadır. Bu bakımdan geleneksel ve modern değerlerin çatışması, kimlik arayışının ve kimlik ikileminin başlıca nedenlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte Amerikan toplumsal belleğinde kalıtlaşmış ırkçı ve ideolojik söylemlerin sınıfsal ve etnik tanımlar ve algılamalar üzerindeki etkisi ve sürekliliği de bu romanlarda ironik durumlar aracılığı ile ele alınmıştır. Yahudi-Amerikalı kimliğini temsil eden yazarlar için Yahudilik ve Amerikalılık kimlikleri ancak bireyin modern dünyada kendini gerçekleştirme aşamasını takiben içselleştirilebilecek olgulardır.
Özet (Çeviri)
In this study we focus on the novels of Jewish writers who became prominent in the postwar American literary scene. These novels portray modern characters who have conflicts of identification within a multicultural society. Thus, we have aimed at analyzing the major characters and situations in Bernard Malamud?s The Assistant (1957), Philip Roth?s Goodbye Columbus (1959), Meyer Levin?s Compulsion (1956), and Myron S. Kaufmann?s Remember Me to God (1957) in terms of modern social formations and dynamics as well as from a variety of theoretical perspectives. In order to investigate and understand the Jewish-American identity crisis, we have constituted our theoretical arguments on two main standpoints. In the first section, social, political and cultural climate of the Fifties will be analyzed through socio-historical, materialist and cultural theories. Our aim is to reveal the mood and atmosphere of the postwar era in the Fifties? America and to diagnose the conditions which lead to the emergence of a new middle class as a mass society. We believe that the Fifties were paradoxical because of the contrasting strategies and ideologies. On the one hand, many people thought that this was the perfect period for social integration and upgrading but on the other hand, the racial and ethnic prejudices were being reaffirmed.In the second section, we will focus on ethnicity theories in order to understand how aspects of race and ethnicity create socially hierarchical categorizations in the American life. Actually, American life has a multicultural and dynamic character because of the togetherness of various ethnic and racial groups, so it is a fact that social positions and strategies are always in state of redefinition and reconstruction. In this sense, it was the 1950s when the white immigrants and ethnic groups also demanded and pursued better social and economic conditions. Especially the Jewish minorities were in pursuit of an equal social status with the white American. As for the literature, the postwar period opened a new scene with a new generation of writers. Among them there were a great number of Jewish writers. Now, these Jewish writers were not seen as the representatives of minority or ethnic literature but they were accepted as the new names of contemporary American literature.The four authors and their novels selected to this study focus on the mid-twentieth century American life. Their plot settings reflect social, cultural and economic transformations in the urban American context. According to these authors, Jewish identity conflict is the result of two major factors that bring the individual to a dilemma. On one hand, the Jewish character aspires to become a part of modern American life seeking for access to social and material success and on the other hand he can not give up his tribal or primordial identity. Thus, for these authors, the dual identity of the Jewish American is to be internalized only after the realization of self in a modern social system.