Televizyon haberlerinde egemen ideoloji ve farklı kimliklerin temsili
The dominant ideology on television news and representation of different identities
- Tez No: 241400
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Günümüzde yeni iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi sayesinde, bireylerin dünyanın her yerinden haber alma gereksinimi giderek artmaktadır. Dolayısıyla dünyanın ve yaşadığı toplumun gündemini takip edebilmek isteyenler için, kitle iletişim araçları vazgeçilmez bir konuma yerleşmiştir. Bu bağlamda televizyon görsel özelliğiyle öne çıkmakta, televizyon haberleri de diğer medya ortamlarından elde edilen bilgiye göre tercih edilebilirliğini sürdürmektedir.Toplumsal gerçekliğin belli kesitlerini sunan televizyon haberleri, gündelik yaşam bilgisini kodlamakta, olaylar ya da kişiler temsil edilirken, sistemin egemen değerleri televizyon gerçekliği içinde yeniden üretilmektedir. Dolayısıyla toplumsal yaşamda denetimi sağlayan ve bir tür harç ya da sıva görevi gören egemen ideoloji, televizyon haberlerinde bir kez daha üretilerek, haber söylemi içinde cisimleşmektedir. İdeolojik olarak toplumdaki egemen olan fikirleri ve inançları dolaylı yoldan destekleyen haberler, egemen ideolojinin söylemini yansıtmaktadır. Egemen ideolojinin kodları medya aracılığıyla haber söylemi içinde dolaşıma sokularak normalleşmekte ve doğallaşmaktadır. Bu açıdan televizyon haberleri, egemen değerleri onayarak meşrulaştırmakta ve egemen ideolojinin devamlılığına katkı sağlamaktadır. Normalleştirme toplumsal rızanın sağlanmasında önemli bir aşamadır. Bu süreçte devletin ideolojik aygıtlarından biri olan medya, egemen ideoloji söylemini kullanarak toplumsal kimlikleri biçimlendirir. Bu çalışma, egemen ideolojinin sınırlarını çizdiği güç iktidar ilişkilerinin medyada temsil edilen ve görünür kılınan kimlikler üzerinden nasıl işlediğiyle ilgilenmektedir. Çalışmanın temel sorunsalında bu sürecin nasıl işlediği söylem analizi tekniğiyle irdelenmekte, haber söylemlerinin toplumsal güç/iktidar ilişkilerini sürekli kılacak egemen değerleri meşrulaştırması konusu, kimlik betimlemeleri üzerinden yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays by means of rapid development of new communication technologies, necessity of individuals to get information from all around increases day by day. Therefore for people who want to follow the agenda of world and place where he/she lives, mass communication has a indispensable position. Within this context; television is prominent because its visuality and sustains its preferability with respect to information obtained from other media medium.Television news which presents some parts of social reality; codes daily life information, events and people are represented and dominant values of system are reproduced within television reality. Therefore dominant ideology which acts like plaster, is reproduced in television news and materialized in news discourse. News which are ideologically and indirectly supporting dominant ideas and believes in society reflects dominant ideology?s discourse. Codes of dominant ideology are circulated within news discourse by means of media and become natural and normal. Therefore television news approves and legalize and make contribution to sustainability of dominant ideology. Normalizing is and important step for maintaining social consent. Within this process, media which is one of ideological tools of government forms social identity by using dominant ideology discourse. This study concerns how media discourse power government relationships which is outlined by dominant ideology by using represented and visualized identities. Progress of this process is examined with discourse analysis technique, and news discourse?s legalizing dominant value?s which will make power/government relationships continues are interpreted with identity representations.