Postmodernizm açısından pazarlama iletişimi
Looking marketing communication through a postmodern perspective
- Tez No: 241408
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Büyük anlatılara olan güvensizliğin artması, doğrusal gelişime olan inancın sarsılması, üstgerçekliğin oluşumuyla zaman ve mekan sınırının silikleşmesi ve imgelemin ön plana çıkmasıyla temel olarak tanımlanabilen postmodern koşullar, günümüz tüketicisinin zihnini biçimlendirerek tüketim anlayışları ve alışkanlıklarını değiştirmektedir. Söz konusu değişimlere, küreselleşmenin etkisiyle oluşan tek dünya pazarının yarattığı keskin rekabetin eklemlenmesi, kısa bir zaman öncesine kadar geçerliliğini koruyan pazarlama anlayışlarının etkisinin zayıflamasına ve avantajlarını yitirmesine sebep olmuştur.Modern pazarlama yaklaşımı içerisinde filizlenmiş olmasına rağmen, uygulama yapısını, postmodern koşulların zorunlu kıldığı zeminde biçimlendiren bütünleşik pazarlama iletişimi, tüm pazarlama iletişimi enstrümanlarının pazarlama karmasıyla koordinasyon içerisinde kullanılmasını, kitlesel olarak üretilen her türlü ürün veya hizmetin mümkün olan her şekilde bireyselleştirilmesini, bu süreçte teknolojinin içselleştirilmesini ve bu yolla müşterilere odaklanılmasını ve hedef kitle ile sürdürülebilir interaktif bir iletişim süreci kurulmasını içermektedir.Pazarlama iletişiminin temel yapısında meydana gelen söz konusu değişimler, işletmelere, postmodern koşullar içerisinde biçimlenen tüketici zihinlerine nüfuz edebilme, hedef kitle ile kurulan iletişimi sürdürülebilir kılmak, kısacası mevcut pazar yapısında kaybedilen rekabet avantajını yeniden kazanmak adına işletmelere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The postmodern conditions, which are basicly defined by the loss of conviction to the ?Grand Narratives? and linear development, besides indistinction of the boundaries between time and space through hyperreality with the increasing importance of imagination, affects the consumption behavior and the perception of today?s consumers by formulating their minds. Articulation of the increasing market competition with impact of the globalization to these changes, resulted with the decreasing effects and loss of competation ability of the marketing perceptions which has been keeping their validity until a short while.The integrated marketing communication, which has been growed it self in the modern marketing approach, has found it?s structure of application in a base that is forced by the postmodern conditions, now includes the integration of all the communication instruments with the marketing mix, mass customization, internalizing of the technology, customer oriented views and establishing sustainable interactive communication processes.Typical changes which are occured in characteristic structure of integrated marketing communication, shows the way to establish sustainable communication with the target audience, and how to gain competition advantage again for business concerns.