İlköğretimde görev yapan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi (Afyonkarahisar-Sandıklı örneği)
An investigation of the burnout degrees of primary school teachers in terms of some specific variables (Afyonkarahisar-Sandıklı sample)
  1. Tez No: 241407
  2. Yazar: EBRU ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, Afyonkarahisar ili Sandıklı merkez ilçeye bağlı ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerinin bazı değişkenler (yaş, cinsiyet, medeni durum, branş, mesleki kıdem, çalışma ortamından memnuniyet durumu, aldıkları mesleki ödüller ve iş doyumu düzeyleri) açısından incelenmesidir.Araştırma evrenini 2007-2008 öğretim yılı Afyonkarahisar ili Sandıklı merkez ilçeye bağlı ilköğretim okullarında görev yapan 172 öğretmen oluşturmaktadır. Öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerini belirlemek için Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilen ?Maslach Tükenmişlik Envanteri (MTE)?, iş doyumlarını belirlemek için Hackman ve Oldham (1980) tarafından geliştirilen ?İş Doyumu Ölçeği? ve kişisel bilgiler içinse araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesi amacıyla; aritmetik ortalama, standart sapma, ortalamalar arası farkı bulmak için ise t ve f testi ve farklılığa neden olan grupların belirlenmesinde Post-Hoc Scheffe anlamlılık testi gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin duygusal tükenmişlik düzeylerinin yaş, medeni durum, branş, mesleki kıdem, çalışma ortamından memnuniyet durumu ve iş doyumuna; duyarsızlaşma düzeylerinin yaş, branş, mesleki kıdem, çalışma ortamından memnuniyet durumu ve iş doyumuna; azalan kişisel başarı duygusu düzeylerinin ise branş, çalışma ortamından memnuniyet durumu ve iş doyumuna göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Cinsiyet ve alınan mesleki ödüller değişkenleri ile tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the burnout degrees of primary school teachers positioned in Afyonkarahisar, Sandıklı-Turkey in terms of some specific variables such as age, sex, marital status, branch, professional titles, job satisfaction, work achievements and job contempt levels.Research area is composed of 172 teachers who have been positioned at the primary schools in Afyonkarahisar, Sandıklı-Turkey during 2007-2008. Maslach Burnout Inventory is used to determine the burnout degrees of the teachers. In addition, Job Satisfaction Measure is used to specify the satisfaction which was developed by Hackham and Oldham (1980). For the personal data, Personal Information Form is used that is developed by the researcher of this study.Arithmetic Mean and standard variation are used to solve the data collected also t and f tests are adapted to find out the differences in the determined avarage. It is important to note that some statistical techniques such as Post-Hoc Scheffe Significance Tests are used to determine the group differences.The result of the study provides that the burnout degrees of the teachers vary in terms of age, marital status, branch, professional title, job satisfaction, work achievement and job contempt levels where as the depersonalization levels vary in terms of age, branch, and professional title, job satisfaction and job area contempt. Besides, the degree of reduced personal accomplishment is found to be closely related to the branch, job area satisfaction and vary differences. No significant differences related to sex and reduced personal accomplishment variables are found in determining the burnout degrees.