Adana ili için iklim değişikliğinin güçlü hafıza modelleri ile incelenmesi
Examination of climatic change with long memory models for adana
- Tez No: 241493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN LOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dünya tarihindeki iklim koşulları incelendiğinde, belirli dönemlerde iklim değişikliğinin doğal nedenlere bağlı olarak gerçekleşmiş olduğu görülmektedir. Ancak sanayi devrimi ile birlikte başlayan endüstriyel ve tarımsal faaliyetlerdeki hızlanma fosil yakıt tüketimini artırmış, günümüzde ise önüne geçilmez bir sürecin başlamasına sebep olmuştur.Bu çalışmada, Adana ili için iklim değişikliği öğelerinden olan sıcaklık ve yağış verilerindeki sapmalar incelenmiştir. İklim değişikliğinin önemi ve bu değişikliğin çeşitli boyutlarıyla incelenmesi ve analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu iklim değişikliğini saptamak için, ekonometrik bir model olan güçlü hafıza süreçleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As far as the climatic conditions in world history are concerned, it is seen that climatic changes have occured depending upon natural causes. However, the acceleration witnessed in industrial and agricultural practices beginning with the advent of Industrial Revolution has increased the consumption of fosil fuel and has been conducive to the beginning of an unstoppable process in our age.In this study, the deviations in temperature and rainfall data sets, which belong to the climatic change components, observed within the province of Adana have been examined. The study purports to exhibit the significance of the climatic change and to examine and analyse these variations taking into account its various aspects. Long memory processes, which are in themselves econometric models, have been made use of so as to pinpoint the climatic changes in question.