Emniyet teşkilatına bağlı okullardan mezun olup çevik kuvvet şube müdürlüğünde görev yapan polislerin psikolojik hizmet algıları, iş doyumu ve tükenmişlik düzeyinin incelenmesi
Examining the psychological service perception, job satisfaction and burnout levels of police-school resource reinforcement police
- Tez No: 241494
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, Emniyet Teşkilatına bağlı okullardan mezun olup Adana ilinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görev yapan polislerin psikolojik hizmet algıları, iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini incelemektir.Çalışmaya, Adana ilinde 2007 yılında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görev yapan, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilmiş 270 erkek polis memuru katılmıştır. Veriler, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerini Değerlendirme Anketi, Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Minnesota İş Doyum Ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Verilerin analizi için frekans dağılımı ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda, örnekleme giren polislerin %82.6'sının rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini, %77'sinin bu hizmetlere çok ihtiyaç duyulduğunu, %40.7'sinin hizmetlerin yeterli olmadığını, %38.2'sinin psikolojik hizmetlerin iş yaşamına olumlu katkısı olduğunu düşündükleri saptanmıştır. Meslekte hizmet sürelerine göre iş doyumlarının farklılık gösterdiği; meslekte hizmet süresine göre duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarı duygusunda azalma düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine perception of psychological service, job satisfaction and burnout levels of reinforcement police working in Adana.This study is conducted on 270 police in Adana Police Departmant. The datas were obtained from Maslach Burnout Inventory, Minnesota Satisfaction Questionnaire and questionnaire that was developed by the researcher and they were analysed in the programme of the SPSS. Frequency distribution an One-way analysis of varience (ANOVA) was used in the statistical evaluation of datas.The results of study, % 82.6 of officers think that guidance and psychological counceling services must spread at police-schools, %77 of officers think that students of police school stand to guidance and psychological counceling services, % 40.7 of officers think that guidance and psychological counceling services sufficient at police-schools, %38.2 of officers think that psychological services possitivelly influence their professional life. Significant differences were found between job satisfaction levels of police with their time of service at profession. However, significant differences were no found between emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment levels of police with their time of service at profession.