Riâzî Muhammed b. Mustafa el-Birgivî ve el-Ağlât adlı eseri
Riyâzi Muhammed b. Mustafa el-Birgivî and his manuscript el-Ağlât
- Tez No: 241553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Arapça
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tezin adı Riyâzi-Muhammed b. Mustafa el-Birgivî ve“el-Ağlât”adlı eseridir. Tezin amacı Riyâzî'nin hayatı hakkında bilgi vermek ve bu eserinin ulaşabilabilen nüshalarını incelemek ve nüshaları karşılaştırmaktır.Tez bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde yazarın hayatı, ilmi ve edebî kişiliği üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde Riyâzî'nin“el-Ağlât”adlı eseri tanıtılmıştır. Bu amaçla Riyâzî'nin risaledeki kaynaklarını, müellifin metod ve üslubunu, eserin nüshalarını ve bunların özelliklerini açık ve anlaşılır bir dille açıklamaya gayret gösterilmiştir.Üçüncü bölümde ise“el-Ağlât”adlı eserin metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The title of the thesis is ?Riyâzi Muhammed b. Mustafa el-Birgivî and his manuscript el-Ağlât?The purpose of the thesis is to give some information about the life of Riyazi, to study various copies of his manuscript and to compare it.The work contains an introduction and three chapters.The first chapter gives a short summary of the author?s life and his educational and literally background.The second chapter lists Riyazi?s references and analyzes his methods and study of the characteristic of its copies clearly and distinctly.The third chapter includes the text of the ?el-Ağlât?.