Tanrıça kültü ve Hıristiyanlık'taki Meryem figürüne etkileri
Goddess cult and the effects on Mary figure in Christianity
  1. Tez No: 241554
  2. Yazar: MAKSUDE KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ BATUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
?Tanrıça Kültü ve Hıristiyanlık'taki Meryem Figürüne Etkileri? adlı bu çalışma `Giriş' ve `Sonuç' dışında üç temel bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın `Giriş' kısmında araştırmanın konusu, önemi, amacı ve kaynaklarına değinilmiştir.Birinci bölümde, öncelikle tanrıça kültü ile ilgili ön bilgilerden sonra, tanrıça ile ilişkili formlar olarak toprak ve kadın, ay ve kadın ayrıca yılan ve kadın ilişkisinden bahsedilmiştir. Bunlara ilaveten tanrıça kültünün genel özelliklerine yer verilmiştir. Aynı zamanda, tanrıçaların yerini tanrıya bırakması da ele alınan konular arasındadır.İkinci bölümde, Hıristiyanlık öncesinde hâkim olan Sümer, Mısır, Anadolu, Greko-Romen ve Hitit-Kenan medeniyetlerindeki tanrıçalar incelenmiştir. Yine, ele alınan tanrıçaların mitlerinden ve bu mitlere dayanan ritüellerden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde, Hıristiyanlık'taki Meryem hakkında verilen genel bilgilerden sonra, Meryem'in Hıristiyanlık'taki yeri ve önemi konusuna değinilmiştir. Bunun yanında, Meryem figürünün tanrıçalardan izler taşıyan farklı boyutlarına değinilmiştir. Ayrıca, ölen-dirilen tanrı anlayışının Meryem figürüne olan etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için, Sümer, Mısır, Anadolu ve Yunan mitolojileri ile mukayeselerde bulunulmuştur.Sonuç olarak, Hıristiyanlık'taki Meryem; bakire anneliği, aldığı `cennetin kraliçesi' gibi unvanlar, sevgili-oğlunu kurban veren bir `kederli anne' olması, tasvirlerinde ilişkilendirildiği hayvanlar, ay mitolojisi ile olan ilişkisi, günahkârların sığınağı ve şehirlerin koruyucusu olarak görülmesi gibi sebeplerden ötürü, Hıristiyanlık öncesinde hüküm süren tanrıçaların birçok özelliğinden etkilenmiş bir figürdür.
Özet (Çeviri)
This study which is named ?Goddess Cult and The Effects On Mary Figure in Christianity? apart from ?Introduction? and ?Conclusion?, consists of three basic chapters.In the introduction, we emphasized topic, importance, aim and sources of the research.In the first Chapter, firstly, we discussed after some information about the goddess cult as a related form for goddess, the relationship between earth and woman, moon and woman separately snake and woman. In addition these it is discussed common features of the goddess cult. At the same time it is studied the displacing of the goddess by god.In the second Chapter, it is studied the goddess who were ruling before the Christianity in the civilization of the Sumar, Egypt, Anatolia, Greek-Roman and Hitit-Canaan. Nevertheless, it is emphasized that the myths of goddesses which are studied and rituals which based on them.In the third Chapter, after giving some common information about Mary in Christianity, it is referred the position and importance of Mary in Christianity. Beside it is emphasized that different dimensions of Mary figure which have some traits from the goddess. In addition it is compared with Sumar, Egypt, Anatolia and Greek mythology for being more understood that dying-rising god notion effects on Mary figure.As a result, because of being virgin mother, titles like `Queen of Heaven? with a being `mater dolorosa? who sacrificed her son-lover, and relationship her pictures between animals, and her relationship with lunar myth, she is the asylum of sinfulls and she is assumed the defender of cities, Mary in the Christianity, is a figure which is effected from the goddess who were ruling before the Christianity.