Kur'an kurslarında ergenlik dönemi öğrencilerinin sorunları ve beklentileri
Expectations and problems of adolescent students in Koran courses
- Tez No: 241552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Religion, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
?Kur'an Kurslarında Ergenlik Dönemi Öğrencilerinin Beklenti ve Sorunları? başlığını taşıyan bu çalışma ?Giriş? ve ?Sonuç? bölümleri dışında iki ana bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde, araştırmanın problemi, amaç ve önemi, yöntemi, evren ve örneklemi, hipotezleri, sınırlılıkları ve konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalar dile getirilmiştir.Birinci bölümde, ergenlik dönemi gençlerin genel gelişim özellikleri ve dini gelişim özellikleri incelenmiştir.İkinci bölümde, araştırmada öğrencilerin öğrenim gördükleri Kur'an Kursları, öğrencilerin kurslar hakkındaki düşünceleri ve buralardan beklentileri ile ilgili elde edilen bulgular ele alınıp yorumlanmıştır.Sonuç bölümünde ise araştırma sonucunda elde edilen veriler ve neticeler değerlendirilmiş, tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study entitled ?Expectations and Problems of Adolescent Students in Koran Courses? consists of two main chapters except ?Introduction? and ?Conclusion? chapters.In the introduction chapter, the problem and purpose, method, system and sample, hypothesis and restraints of research and previous studies on the subject had been expressed.In the first chapter, general development and religious development characteristics of adolescent youngs had been investigated.In the second chapter, Koran Courses where the students study and the ideas of students about Koran Courses and expectations of students from courses had been discussed and interpretted.In the conclusion chapter the datas and consequences that they were gained in the end of research had been assessed and according to the detected problems there had been tabled some solutions.