1848-1849 Macar özgürlük mücadelesi ve Osmanlı siyasetinde Macar-Polonyalı mülteciler sorunu
1848-1849 Hungarian war of freedom and the Hungarian-Polish refugees problem in Ottoman politics
  1. Tez No: 241564
  2. Yazar: ÖYKÜ CELEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tezimizde Macar-Polonyalı Mülteciler Meselesinin Osmanlı Devleti'nin siyasî ve askerî gündeminde yarattığı derin etkiyi, Osmanlılara hatta yeni modern Türkiye devletine bıraktığı çağdaşlaşma mirasını; meselenin kökeninde yatan 1848 Avrupa İhtilâllerine dayandırarak, yerli ve yabancı kaynaklardaki bilgileri analiz ederek değerlendirmeye çalıştık. Macar-Polonyalı Mülteciler en güvenilir sığınak olarak Osmanlı topraklarını gördüler. Türkiye'yi ikinci vatan benimsediler. Seve seve Osmanlı hizmetine girmenin yanı sıra Türk aydınlanmasına, ulusal bilinçlenmesine katkıda bulundular. Yirminci yüzyıl kaynaklarına bakılırsa kendi ırk kökenlerini, millîlik vasıflarını ise Türk kültüründe aramaktan çekinmediler.Kossuth gibi bir önderi bağrından çıkaran Macar ulusunun hiçbir Avrupalı güce dayanmadan, hem topraklarındaki Macar olmayan topluluklara hem de Avusturya ve Rusya gibi iki devasa imparatorluğa karşı verdiği Özgürlük Savaşı Avrupa tarihinin önemli bir olayıdır. Diğer yandan hiçbir menfaat gütmeden, Avusturya ve Rusya ile savaş riskini göze almak pahasına Osmanlı Devleti'nin mültecilerin himayesini üstlenmesi; yüklendiği külfet ve uluslar arası cebelleşme bir diğer önemli olgudur. Tezimiz söz konusu iki gerçekliği vurgulamak üzere iki bölümden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In our dissertation we tried to comment the deep effect of the Hungarian and Polish Refugees Problem on political and military agenda of the Ottoman State, modernist legacy left to Ottomans even to the new modern Turkish state; by attributing it to the originating 1848 Europe Revolutions and by analyzing the information in native and foreign resources. Hungarian-Polish Refugees saw Ottoman territories as the most reliable shelter. They embraced Turkey a second homeland. Besides willingly entering the Ottoman service they contributed to the Turkish enlightenment, national awareness. According to twentieth century resources they did not avoid from searching their racial origins, national qualifications in Turkish culture.Freedom War of the Magyar nation who brought up a leader like Kossuth deep from his heart against both the non-Magyar nations inside and the two enormous empires like Austria and Russia is an important event of the European history. On the other hand, assuming of the Ottoman State the defence of the refugees with no expectation of interest at the risk of war with Austria and Russia; the burden undertaken and the international tussle are another significant phenomena. Our dissertation is composed of two parts in order to emphasize these two facts.