Beşeri sermayeye dayalı ekonomik büyüme modelleri ve Gemmell'ın beşeri sermaye modeline yönelik bir uygulama
Economic growth based on human capital and an introduction devoted to Gemmel?s human capital model
- Tez No: 241567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uzun yıllar ekonomik büyüme literatüründe hak ettiği yeri göremeyen beşeri sermaye, günümüzde ülkelerin ekonomik analizlerinde önemli göstergelerden biri haline gelmiştir. Beşeri sermayenin baş aktör olduğu ve büyüme sürecinin beşeri sermaye değişkeni ile açıklandığı ekonomik büyüme modellerinde, ülkeler arası gelişmişlik farklarının beşeri sermaye ile ilişkisi belirlenmiş, ülkelerin ekonomik büyüme ve gelişme politikalarında beşeri sermayenin önemi vurgulanmıştır. Bu bağlamda çalışmada Norman Gemmell'ın Beşeri Sermaye Modeli kullanılarak, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin büyüme sürecinde beşeri sermayenin düzey farklılığı dikkate alınmış, beşeri sermaye stoğunun ve beşeri sermaye büyümesindeki birikimin ülkelerin ekonomik büyümesine olan etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Gemmell'in modeli, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 22 Gelişmekte Olan Ülke ve 23 gelişmiş OECD ülkesinin 1985-2000 ortalama verileri kullanılarak Yatay - Kesit yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuçta, gelişmiş ülkelerde yüksek öğrenim ve üstü düzeyinde beşeri sermaye stoğu ve birikiminin ekonomik büyüme sürecini açıkladığı, ancak beklenenin aksine gelişmekte olan ülkelerde ortaöğrenim düzeyinde beşeri sermaye stok ve birikiminin ekonomik büyümeyi açıklamada yetersiz kaldığı bulgusu elde edilmiştir. Gelişmekte olan ve gelişmişlik düzeyi düşük olan ülkelerle ilgili ulaşılan bu sonuç, söz konusu ülkelerin eğitim kalitesindeki yetersizliği göstermekte ve beşeri sermayede meydana gelebilecek artışın sadece nicelik yönünden değil nitelik yönünden de gerçekleşmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human capital, that couldn?t get the value it deserves at economic growth literature for long years, today has became one of the most important demonstrations in economic analyses of countries. In economic growth models which have the human capital as the key actor and demonstrate growth process with human capital variable, the relations with human capital and differences of development between countries has been defined and the importance of human capital in the growth and development politics of countries has been expressed. In this sense,by the use of Norman Gemmell?s the human capital model in the study, the grade difference of human capital in the growth process of developed and developing countries has been considered and the effect of human capital stock and the accretion in the growth of human capital on the economic growth of countries has been tried to determine.Gemmell?s model has been analysed by the horizontal-sequence method with the use of the datas of 22 developing countries which also includes Turkey and 23 developed OECD countries between the years of 1985 and 2000. Ultimately, it has been discovered that in developed countries, human capital stock and accretion at the level of higher education and senior explains the economic growth process but contrary to expectations in developing countries human capital stock and accretion at the level of secondary education remains incapable to explain economic growth.This conclusion about developing countries and the countries whose development level is low, showed the inadequacy in education quality of the given countries and thus it has been emphasized that the increase of human capital should become fact not only by the aspesct of quantity but also by the aspect of quality.