Okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden altı yaş çocuklarına bazı matematiksel kavramları kazandırmada yapılandırılmış yöntem ile geleneksel yöntemin etkililiğinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Studying as comparison between the effectiveness of constructivist and traditional education methods in enabling six-year-old pre-school to acquire skills in some mathematical concepts
- Tez No: 241620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN TURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Okulöncesi egitim kurumlarına devan eden altı yas çocuklarına bazı matematik kavramlarını kazandırmada yapılandırılmıs ve geleneksel yöntemlerin etkililigini karsılastırmak bu çalısmanın amacını olusturmustur. Bu amaçla, Sincan lkögretim Okulu anasınıfında egitim gören altı yas çocuklarına yapılandırılmıs yöntemle geometrik sekil ve sayı kavramı egitimi verilerek, geleneksel yöntemle egitim alan ögrencilerle karsılastırma yapılmıs, hangi yöntemin daha etkili oldugu arastırılmıstır. Arastırmaya dört sınıftan 20'ser çocuk olmak üzere toplam 80 çocuk katılmıstır. Çocuk ve ebeveynler hakkında bilgi edinmek amacı ile“Kisisel Bilgi Formu”, sekil ve sayı kavramları hakkındaki bilgileri ortaya koymak amacı ile“Geometrik Sekil Kavramı Formu”ve“Piaget'nin Sayının Korunumu Testi-Sayı Kavram Formu”uygulanmıstır. Çocuklar bir deney ve bir kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıstır. Deney grubuna yapılandırılmıs yöntemle grup oyunları, okuma-yazma hazırlık çalısmaları, müzik etkinligi, hikaye etkinligi ve masa etkinlikleri kullanılarak geometrik sekil ve sayı kavramı egitimi verilmistir. Kontrol grubu ise M.E.B. müfredatına baglı olarak ögretmenleri tarafından geleneksel egitim almaya devam etmistir. Egitimden önce ve sonra“Geometrik Sekil Kavramı Formu”ve“Piaget'nin Sayının Korunumu Testi-Sayı Kavram Formu ”ön test ve son test olarak uygulanmıstır. Yapılandırılmıs yöntem uygulanan çocukların geometrik sekil ve Piaget'in sayının korunumu testi puanlarında geleneksel yöntemle egitim alan kontrol grubundaki çocukların puanlarına oranla daha fazla artıs oldugu saptanmıs, okuma yazmaya hazırlık çalısmalarında yapılandırılmıs yöntem uygulanan çocukların, geleneksel yöntem uygulanan çocuklardan daha basarılı oldugu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
A comparison between the effectiveness of constructivist and traditional education methods in enabling six-year-old pre-school children from lower social economic standards to acquire skills in some mathematical concepts has constituted the objective of this study in that regard, a comparative study has been conducted to figüre out which method is more effective in the acquisition of these skills by providing a group of six-year-old children of the town of Sincan, with the education of geometrical shapes and numerals concepts via employing both constructivist and traditional education methods. A total of 80 children in four preparatory classes, each of which has contributed 20 children, have particıpated in the study. On the one hand,“A Personal Information Form”has been employed to gain information on the children and their parents; on the other hand,“A Form for the Concept of Geometrical Shapes”and“Piaget's Conservation of Numerals Test”has been applied to shed light on the extent of knowledge of shapes and numerals. While the experiment group have been provided, using both constructivist and traditional education methods, with the education for literacy and with the teaching of games, geometrical shapes and numerical concepts by means of educational toys activities, the control group has been continued to take traditional education. The abovementioned“A Form for the Concept of Geometrical Shapes”and "Piaget's Conservation of Numerals Tesf'have been applied as a pre and post test at the beginning and at the end of the education period. As a result, it has been determined that there has been a greater increase in the geometrical shapes and Piaget's Conservation of Numerals Test scores of children who have been subjected to the constructivist education method than in those of children who have been in the control groups and exposed to the traditional one it has finally been concluded that in the preparations for literacy, the children who have received the education through the constructivist education method have been more successful than those who have acquired the education by virtue of traditional education method.