Okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden 6 yaş çocuklarına bazı matematik kavramlarını kazandırmada yapılandırılmış ve geleneksel yöntemlerin karşılaştırılması
A comparison of consructivist and traditional education methods in enabling 6 years old pre-school children to acquire skill in some mathematical concepts
  1. Tez No: 92810
  2. Yazar: HALE DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Okulöncesi eğitim kurumlarına devan eden alt sosyo-ekonomik düzeydeki altı yaş çocuklarına bazı matematik kavramlarını kazandırmada yapılandırılmış ve geleneksel yöntemlerin etkililiğini karşılaştırmak bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Bu amaçla, Mamak ilçesi alt sosyo-ekonomik düzeydeki altı yaş çocuklarına yapılandırılmış ve geleneksel yöntemle geometrik şekil ve sayı kavramı eğitimi verilerek hangi yöntemin daha etkili olduğu araştırılmıştır. Araştırmaya dört ilköğretim okulundan 15'er çocuk olmak üzere toplam 60 çocuk katılmıştır. Çocukların 30'u kız, 30'u erkektir. Çocuk ve ebeveynler hakkında bilgi edinmek amacı ile“Kişisel Bilgi Formu”, şekil ve sayı kavranılan hakkındaki bilgileri ortaya koymak amacı ile“Geometrik ' Şekil Kavramı Formu”ve“Piaget'nin Sayının Korunumu Testi”uygulanmıştır. Çocuklar iki deney ve iki kontrol grubuna ayrılmıştır. Deney gruplarına yapılandırılmış ve geleneksel yöntemle grup oyunları, okuma-yazma hazırlık çalışmaları ve masa etkinlikleri kullanılarak geometrik şekil ve sayı kavramı eğitimi verilmiştir. Kontrol grubuna ise eğitim verilmemiştir. Eğitimden önce ve sonra“Geometrik Şekil Kavramı Formu”ve“Piaget'nin Sayının Korunumu Testi”ön ve son test olarak uygulanmıştır. Yapılandırılmış yöntem uygulanan çocukların geometrik şekil ve Piaget'in sayının korunumu testi puanlarında geleneksel yöntem ve kontrol grubundaki çocukların puanlarına oranla daha fazla artış olduğu saptanmıştır. Okuma yazmaya hazırlık çalışmalarında yapılandırılmış yöntem uygulanan çocukların, geleneksel yöntem uygulanan çocuklardan daha başardı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A comparison between the effectiveness of constructivist and traditional education methods in enabling six-year-old pre-school children from lower social economic standards to acquire skills in some mathematical concepts has constituted the objective of this study. In that regard, a comparative study has been conducted to figure out which method is more effective in the acquisition of these skills by providing a group of six-year-old children of the town of Mamak, from lower social economic standards, with the education of geometrical shapes and numerals concepts via employing both constructivist and traditional education methods. A total of 60 children in preparatory class from four primary schools, each of which has contributed 15 children, have participated in the study. Of the children, 30 of them are boys, and 30 girls. On the one hand,“A Personal Information Form”has been employed to gain information on the children and their parents; on the other hand,“A Form for the Concept of Geometrical Shapes”and“Piaget's Conservation of Numerals Test”has been applied to shed light on the extent of knowledge of shapes and numerals. While the experiment groups have been provided, using both constructivist and traditional education methods, with the education for literacy and with the teaching of games, geometrical shapes and numerical concepts by means of educational toys activities, the control group has not been given any education whatsoever. The above- mentioned“A Form for the Concept of Geometrical Shapes”and "Piaget's Conservation of Numerals Tesf'have been applied as a pre and post test at the beginning and at the end of the education period. As a result, it has been determined that there has been a greater increase in the geometrical shapes and Piaget's Conservation of Numerals Test scores of children who have been subjected to the constructivist education method than in those of children who have been in the control groups and exposed to the traditional one. It has finally been concluded that in the preparations for literacy, the children who have received the education through the constructivist education method have been more successful than those who have acquired the education by virtue of traditional education method.