Türk resminde On'lar Grubu ve Orhan Peker
Orhan Peker and the Group 10 in Turkish painting
- Tez No: 241658
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türk Resim Sanatı, tarihsel süreç içerisinde sürekli değişim ve gelişim içerisinde olmuştur. Batı'nın zaman içerisinde Osmanlı Devleti'ne karşı kazanmış olduğu üstünlük, Osmanlı'nın Avrupa'ya açılması gereğini doğurmuştur.19.yy'da Lale Devri ile yoğunlaşan, resim alanındaki gelişmeler 19.yy'ın ikinci yarısından itibaren hız kazanmış, günümüze kadar da devam etmiştir. Özellikle 1900-1960 yılları Türk Resmi'nde gruplaşmaların ağırlıkta olduğu ve sürekli arayış içerisinde geçen bir dönemdir. Bu zaman aralığında Avrupa'ya gönderilen ressamlar Avrupa'daki çeşitli akımlardan etkilenmiş, yurda döndüklerinde ise bunu sanatlarına yansıtmışlardır.Sözü edilen gruplardan birisi de On'lar Grubu'dur. On'lar Grubu'nun kuruluş tarihi 1947 yılına rastlar. Bu grubun elemanları Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinin öğrencileridir. Nedim Günsur, Mehmet Pesen, Osman Oral, Orhan Peker, Mustafa Esirkuş, Turan Erol, Fikret Otyam, İhsan İncesu, Leyla ve Hulusi Saptürk, Fahrünissa Sönmez ve İvy Stengali bu grubun elemanlarıdır. Grubun 1955 yılına kadar resim sanatında güçlü bir yere sahip olduğu görülür. Bedri Rahmi ve öğrencileri Türk Resmini kendi özümüze ait olan halılardan, minyatürlerden, işlemelerden ve Türk motiflerinden oluşturmamız gerektiğini savunmuş, bu amaçla yoğun bir şekilde çalışmışlardır. 1946' da akademi salonlarında ilk sergilerini açtıktan sonra yoğun bir kitle tarafından desteklenmişlerdir. Çok geçmeden birçok genç sanatçının grubun etkinliklerinde rol aldıkları görülmüştür.Türk resminin gelişimi içerisinde On'lar Grubu ve bu grubun kurucu üyelerinden biri olan Orhan Peker'in hayatı ve sanatçı kişiliği tezimizin içeriğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish painting art has always been changed and developed in historical process. Ottoman needed to be interested in western developments, as west on advantage over Ottoman.Developments in painting increased in 19th century with Tulip age then these developments accelerated in the second half of the 19th century and they continued up to now. There are signified grouping and search in Turkish Painting especially in 1900-1960. In that time artists who were send to Europe, were influenced by various movements in Europe and when they came back, they used these movements in their art.The group 10 is one of them. The group 10 was founded in 1947. The members of this group are the students of Bedri Rahmi Eyüboğlu atelier.Nedim Günsur, Mehmet Pesen, Osman Oral, Orhan Peker, Mustafa Esirkuş, Turan Erol, Fikret Otyam, İhsan İncesu, Leyla ve Hulusi Saftürk, Fahrünnisa Sönmez, and Ivy Stengali are the members of this group. It is discerned that this group had a signified place in painting until 1955. Bedri Rahmi and his students argue that Turkish Painting should based, on carpets, miniatures and Turkish motif which belongs to our own culture and they work hard to realize it. When they opened their first exhibition in their academic hall in 1946, they were supported by as significant audience. It was observed that many young artists have parts in the activities of this group.In the development of Turkish Painting, the group 10 and one of the charter members Orhan Peker and his life and his artistic life consist of the context of our thesis.