Hamamözü Çayı Havzası'nın (Amasya-Çorum) fiziki coğrafyası
Physical geography of Hamamözü (Amasya-Çorum) stream basin
  1. Tez No: 241659
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KOPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hamamözü Çayı Havzası, Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nün güneyinde yer almaktadır. Yöneltimsel açıdan hem Çorum hem de Amasya il sınırlarında kalan saha hidrografik havza özellikleri göstermektedir.Jeomorfolojik gelişimin önemli bir unsuru olan litolojik birimlerden temele ait formasyonlar; Paleozoik meta-kumtaşları ve mermerlerden oluşurken, bunların üzerine Mesozoik ve Alpin Orojenik formasyonlarla Neojen ve Kuvaterner Post Alpin örtü formasyonları gelmektedir.İnceleme sahası Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ)' nun 20 km güneyinde kalan ve aynı fayla ilişkili oluşmuş tektonik kökenli bir depresyondur. Hamamözü Çayı bu depresyonun hatlarını izleyerek Kızılırmak nehrine ulaşır.Hamamözü Çayı Havzası'nın iklimi; yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı, yağış değerleri ilkbaharda maksimuma ulaşan, sıcaklık ve yağış bakımından Karadeniz Bölgesi iklimiyle İç Anadolu Bölgesi'nde görülen karasal iklim arasında geçiş özelliği gösteren bir iklimdir.Havzada iklim ve doğal bitki örtüsüne göre şekillenmiş büyük toprak grubundaki zonal topraklar yanında, azonal ve intrazonal topraklar yer almaktadır.Hamamözü Çayı Havzası'nın doğal bitki örtüsünü antropojen stepler, ağaçlı antropojen stepler ile orman formasyonu meydana getirmektedir.Havzada doğal ortamın insan faaliyetleri üzerinde denetleyici etkisi vardır. Tarımsal faaliyetler sadece depresyon tabanındaki düzlüklerle sınırlı kalmıştır. Yükseklerdeki orman formasyonları hayvancılık faaliyetini olumsuz etkilemiştir.Sahanın önemli gelir kaynakları arasında termal turizmin de önemli katkısı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hamamözü Stream Basin lies in the southern part of the Middle Black Sea section of Black Sea Region. Standing between both Çorum and Amasya land borders in terms of management , the area displays the pecularities of hidrografic basin.One important element of geomorphological development , the litological units into formations, consisting of Paleozoic meta sand-stones and marbles , there comes over Mesozoic and Alpine Orogenic formations and Quaternary Post Alpine cover formations.Research area is a tectonical collapsing area that lies in the 20 kms Southern part of the Northern Anatolian Fault Zone which occured as a parallel to that fault. Hamamözü stream following the lines of this depression reaches Kızılırmak.The climate of Hamamözü basin; hot and dry in summers, cold and rainy in winters, reaching the maximum the precipitation of rain in Spring,and in terms of rain and temperature it is a sort of continental climate that reflects the transition between Central Anatolia and also felt in Black Sea region .Besides great zonal lands which were composed according to climate and natural flora, there lies azonal and intrazonal lands.Antropogene steps and forested antropogene steps, and forestation make up the naturel flora of Hamamözü stream basin.Naturel atmosphere in the basin has a controlling effect over the human activities. Agricultural activities remaines limited on the plains in the depression base. Forestation in the highlands has a negative effect on the animal breeding.Thermal tourism also have a considerable contribution to the source of income for the area.