İkizdere ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of İkizdere district
  1. Tez No: 241680
  2. Yazar: OGÜN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ DOĞANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusunu, İkizdere ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası oluşturmaktadır. Rize iline bağlı bir ilçe olan İkizdere, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer almaktadır. Yaklaşık 954 km2'yi bulan alanı ile araştırma sahası, Rize'nin en geniş araziye sahip ilçesidir.İkizdere ve kolları tarafından derince yarılmış vadiler ile karakterize olan sahada, eğim değerlerinin çok yüksek olduğu ve dağlık tepelik arazilerin de oldukça geniş yer tuttuğu görülmektedir. Yönetim alanı içerisinde iki kasaba ve 28 köy yerleşmesi bulunan ilçenin, 2007 yılındaki nüfusu sadece 6034 kadardır. Aynı yıl km2'ye 6 kişinin düştüğü saha, bu görüntüsü ile içinde yer aldığı bölgenin hatta ülkemizin en tenha ilçelerinden biri durumundadır. Alanı ile oldukça orantısız olan bu nüfus, saha genelinde de eşitsiz bir dağılım sergilemektedir. Uzun yıllar boyunca devam eden ve günümüzde de süregelen göçler ilçede nüfusun sürekli azalmasına neden olmuştur.Mevcut topoğrafik yapı ve klimatik faktörler nedeniyle ekonomik faaliyet çeşitliliğinin oldukça sınırlı olduğu ilçede kalkınma yolunda en önemli potansiyelin turizm alanında olduğu düşünülmektedir. Saha özellikle ekoturizm ve kırsal turizm gibi doğal çevre kökenli turistik çekiciliklere bağlı faaliyetler açısından önemli bir çekim gücü potansiyeline sahiptir. Bu potansiyeli oluşturan turistik çekicilikler ve harekete geçirilmesi için alınması gereken önlemler hakkında çalışmanın ilgili bölümlerinde ayrıntılı analizlere yer verilmeye çalışılmıştır.Bazı özellikleri yukarıda kısaca belirtilen bu çalışmada, araştırma sahası için öngördüğümüz sosyo-ekonomik gelişmenin gerçekleşmesi amacıyla, mevcut potansiyel doğrultusunda bir plânlama ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of this study which was designed as a PhD thesis is human and economic geography of İkizdere district. İkizdere, a district of Rize, is located in the Eastern Black Sea Section of Black Sea Region. Among the districts of Rize, the research area is the largest one with its nearly 954 km2 area.It is seen that the altitude in the research area characterized by the valleys sliced by İkizdere and its branches is very high; and mountainous and hilly areas cover a vast area. The population of this district, within which there are two towns and 28 village settlements, is only 6034 in 2007. The district which has 6 people per a kilometer square in the same year is one of the least populous districts of the region and even of Turkey. This population which is unproportional with the area of the district shows an unproportional distribution in the area as well. Migration which has been going on for long years has caused the population to decrease.In the district which has a limited variety of economic activities due to its topographic and climatologic characteristics, the most important potential in the development is thought to be in the tourism sector. This area has a potential of attraction in terms of the activities related to natural environment oriented tourist attractions such as, especially, ecotourism and rural tourism. The in-depth analyses of the tourist attractions composing this potential and the measurements to initiate it were tried to be given in the related chapters.In the study whose some important features were given above, by the purpose to realize the socio-economic development which was assumed for the research area, a planning was tried to be made in line with its present potential.