Hasirizade Mehmet Elif Efendi, edebi kişiliği ve divanı
The literary personality and divan of Hasirizade Mehmet Elif Efendi
- Tez No: 241712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KEMAL TAVUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmada XIX. yüzyıl sonu ile XX. başlarında yaşamış Hasirizâde Mehmet Elif Efendi'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri tanıtılmış, Divan'ının çeviri yazılı metni hazırlanmış, metnin dil ve ifade, biçim ve muhteva incelemesi yapılmıştır.Elif Efendi, Türk Edebiyatı'nın batılılaşma döneminde yaşamasına ve eser vermiş olmasına rağmen klasik Türk edebiyatı geleneği çizgisinde şiirler yazmıştır.Sufî bir şair olarak tasavvufî konularını işlemiş, açık ve sanat endişesinden uzak bir üslübu tercih etmiştir.Elif Efendi, gençlik yıllarından beri yazdığı şiirleri Divan'ında toplamış, onun için herhangi bir tarih belirtilmemiştir. Eser, müellif nüshası olup Süleymaniye Kütüphanesi Sütlüce Dergahı Elif Efendi Bölümü'nde 444 numarada kayıtlıdır.Bu çalışma ile Türk edebiyatında adı yeterince duyulmamış bir şair olarak Elif Efendi'nin tanıtılması ve eserinin incelenmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
The life, the literary personality and works of Hasirizade Mehmet Elif Efendi who lived between at the end of XIX. century and at the beginning of XX. century have been presented, the document translation text of Divan has been provided and the study of the language, expression and the content of the text has been done in this work.Although Elif Efendi has lived in the westernization period and produced works, he has written poems which are appropriate for Turkish Literature Traditions.He has discussed the sufi subjects as a sufi poet and he has prefered a clear and simple expression.Elif Efendi brought together the poems that he has written since his youth in Divan and he hasn?t represented any date. The piece is the copy of the author?s own handwriting and it is registered to Süleymaniye Library Sütlüce Dervish lodge Elif Efendi departmant in 444 number.This work proposed to introduce Elif Efendi whose name hasn?t been heard sufficiently in Turkish Literature and examine his work.