Çocuk suçluluğunun toplumsal nedenleri (Erzurum ili örneği)
Social reasons for juvenile delinquency (Erzurum sample)
- Tez No: 241721
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmada, 18 yaş altı çocukların doğum yeri, en son ikamet edilen yer, iş (çalışma) durumu, bağımlılık yapan madde kullanımı, yaşanılan ortam, anne-baba yoksunluğu, toplumsal durum, aile, akraba ve arkadaş çevresi, yaş dönemi (bulûğ ve ergenlik) ve göç gibi toplumsal faktörlerin suça yönelmelerine etki edip etmediğinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.Araştırma, hem kuramsal hem de ampirik çalışmaları içermiştir. Araştırmanın örneklemini 2005?2006 yıllarında Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube'ye gelen/getirilen 18 yaş altı toplam 1399 çocuk oluşturmaktadır.Elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir:Doğum yeri ve en son ikamet edilen yer arasındaki farklılaşmanın, öğrenim durumunun, iş (çalışma) durumunun, aile, akraba ya da arkadaş çevresinin, bağımlılık yapan madde kullanımının suçluluğa etkisinin olduğu bulunurken, anne-baba yoksunluğu ya da üvey anne-babaya sahip olmanın, yaşanılan ortamın (aile, akraba, yurt, yatılı okul vb.) suça yönelmede bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.Ayrıca bağımlılık yapan madde kullanımı açısından, toplumsal durumun ve içinde bulunulan yaş döneminin ? 12?14 (bulûğ) ve 15?18 (ergen-adölesans) ? bağımlılık yapan madde kullanımına etkisinin olduğu ve yaşanılan ortamın ise bağımlılık yapan madde kullanımına etkisinin olmadığı bulunmuştur. İsnad edilen suç türü bakımından ise, içinde bulunulan yaş döneminin ? 12?14 (bulûğ) ve 15?18 (ergen-adölesans) ? suç türü üzerinde etkisinin olduğu bulunurken, ailenin göç etmiş olmasının ise suç türü üzerinde etkisinin olmadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed in this study to detect whether such factors as birth place, place of settlement, job, addiction to drugs, living environment, loss or lack of parents, social status, family, relatives and friends, age (puberty) and migration caused children under 18 to commit crime.The study included both theoretical and empirical studies. It was performed upon 1399 children under 18 who were taken to Children?s Branch of Erzurum Police Office in 2005 and 2006.The findings are as follows.It was detected that difference between birth place and place of settlement, educational status, job, family, friends, relatives and addiction to drugs had influence on committing crimes while lack or loss of parent(s), living environment (dormitories, family house, relative?s house etc.) had no influence on it.In addition, it was found out in relation with addiction to drugs that social status and age had an impact on addiction to drugs while living environment had no effect on it. As far as the type of the committed crime is concerned, age had an influence on type of crime committed but migration had no effect on it.