Örgütsel bağlılığın belirleyicileri olarak örgütsel adalet ve kararlara katılım
Organizational justice and participative decision making as the determinants of organizational commitment
  1. Tez No: 241722
  2. Yazar: NECMETTİN CİHANGİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATILHAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Çalışanların işyerlerinden memnun olmamaları son zamanlarda iş yaşamında karşılaşılan en önemli problemlerden biridir. Bu problemin giderilmesi örgütler için mal veya hizmet üretmek kadar asli bir fonksiyon niteliğine dönüşmektedir. Bu fonksiyonun gerçekleştirilmesinde çalışanın, örgütünün hedef ve değerlerini benimsemesi, örgüt lehine ekstra çaba sarf etmesi ve örgüt üyeliğinin sürmesini istemesi anlamına gelen örgütsel bağlılık daha fazla ön plana çıkmaktadır.Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanlığına bağlı 39 Asker Hastanesinde görevli doktorlar üzerinde, doktorların örgütsel adalet ve kararlara katılım olgularına ilişkin algılarının, örgütsel bağlılıklarını nasıl etkilediğini ortaya koymak amacıyla yapılan bu ampirik araştırma ile, örgütsel adalet ve kararlara katılımın, örgütsel bağlılıkla etkileşimlerini ortaya koymak amaçlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde; bağlılık, örgütsel bağlılık, benzer kavramlar ve yaklaşımlar ile örgütsel bağlılığın unsurları olan duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık detaylı bir şekilde açıklanmıştır. İkinci bölümde; örgütsel adalet kavramı, tanımı, türleri, teorileri ve kararlara katılım tanımlandıktan sonra örgütsel adalet ve kararlara katılımın örgütsel bağlılık ile etkileşimleri, literatür ışığında tartışılmıştır. Üçüncü bölümde; Asker Hastanelerinde görevli doktorlar üzerinde yapılan uygulama hakkında bilgiler verilmekte ve elde edilen sonuçlar ortaya konulmaktadır. Dördüncü ve son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as it is considered that one of the most important problems encountered in business life is disatisfaction of workers from work and office, removing this problem is a fundamental function as important as to produce assets and service. In order to realize this function, organizational commitment such as internalizing the values and targets of the organization, giving additional effort for the benefit of organizations, and demanding the membership of the organization are beyond all others.This empiric study is performed to establish the interrelationship between organizational justice, participative decision making and how these factors affected to organizational commitment in physicians working in 39 Military Hospitals belonging to Turkısh Armed Force Medical Command.In the first part of the study; commitment, organizational commitment, similar concepts and approaches with affective commitment, continuance commitment, normative commitment which are the criteria of organizational commitment are explained in detail. In the second part; the concept of organizational commitment, description, derivatives, theories with interrelationship between organizational justice and participative decision making after completing the involvement are discussed under light of literature. In the third section; information about the study performed on military physicians working in Military Hospitals are given and results obtained are established. In the forth and last section, results and suggestions are considered.