Bilgi teknolojisi tabanlı kararlar ve grup karar destek sistemleri uygulaması
Decisions based on information technology and implication of group decision support systems
- Tez No: 241744
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, grup karar destek sistemlerinin Türkiye'de ki işletmelerde ne derece uygulandığını ve grup karar destek sistemleri kullanma eğilimlerinin nedenlerini teknoloji kabul modelinden yararlanılarak ortaya konulmaya çalışılmasıdır.Çalışmada teknoloji kabul modelinde yer alan, algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, kullanıma yönelik tutum, davranışa yönelik niyet ve gerçekleşen davranış faktörlerine örgüt kültürü faktörü ilave edilerek, Türkiye'de bulunan işletmelerin grup karar destek sistemleri kullanma eğilimlerinin nedenlerini bulunmaya çalışılmıştır. Ayrıca, teknoloji kabul modelinden yararlanılarak, grup karar destek sistemlerini kullanmayan işletmelerin, grup karar destek sistemleri kullanma niyetlerini ölçmek ve grup karar destek sistemlerini kullanan ve kullanmayan işletmelerin grup karar destek sistemleri kullanımını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla iki model oluşturulmuştur. Teknoloji kabul modelindeki ilişkiler hipotezlendirilmiş ve bunları test etmek için Türkiye'de ki farklı sektörlerde grup karar destek sistemleri kullanan işletmelerden veriler elde edilerek regresyon yöntemiyle çeşitli analizler yapılmıştır. Oluşturulan iki modeldeki, ilişkilerde lojistik regresyon analiziyle ölçülmüştür.Çalışma üç bölümden ve bir sonuç ve öneriler bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde, karar verme, değişik boyutlarıyla tanımlandıktan sonra, karar verme sürecinin aşamaları vurgulanmıştır. Ayrıca karar çeşitleri ve özellikleri, karar probleminin yapısına göre karar verme teknikleri ve karar veren organlar açısından karar türleri sınıflandırılmıştır. İkinci bölümde, Grup Karar Destek Sistemleri üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda, grup kararları ve grup sistemleri açıklanmış ve özellikleri belirlenmiştir. İkinci olarak, Grup Karar Destek Sistemlerinin amacı, tasarımı, türleri, üstünlükleri, sakıncaları, özellikleri ve araçları sıralanmıştır. Üçüncü bölümde, grup karar destek sistemlerinin Türkiye'de ki işletmelerde ne derece uygulandığı ve teknoloji kabul modelinden yararlanılarak grup karar destek sistemleri kullanma eğilimlerinin nedenleri ortaya konulmaya çalışılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, group decision support systems in businesses in Turkey, which has been applied to what extent and group decision support systems tend to use the technology acceptance model draws on the cause to be put forward is attempted.Study of technology acceptance model, the perceived benefits, perceived ease of use, attitudes toward use, intentions for behavior and conduct of the behavioral factors of organizational culture factor by adding, in Turkey the group of business decision support systems tend to use to locate the cause was tried. In addition, technology acceptance model draws on the group decision support systems that do not use their businesses, group decision support systems use to measure intentions and group decision support systems that use and do not use the group of business decision support systems affect the use of the factors to determine whether the two models were created. Technology adoption model and the relationships and testing hypotheses been in Turkey for group decision support systems used in different sectors of the business data obtained by regression analysis of a variety of methods have been made. The two models were created; in dealing with the logistic regression analysis was measured.Study has three sections and a section consists of conclusions and recommendations. In the first section, decision making, have been defined with different meanings, stages of decision-making process are emphasized. In addition, decision types and characteristics, according to the structure of decision problems, decision-making techniques and decide which types of decisions are classified. Second section focused on Group Decision Support Systems. In this context, group decisions and group systems have been identified and their properties explained. Secondly, the purpose of Group Decision Support Systems, design, types, advantages, disadvantages, features, and tools are listed. In the third section, group decision support systems in Turkey and technology acceptance model applied in businesses take advantage of to what extent the group decision support systems tend to use the reasons put forward is attempted.