Performans yönetiminde hedef belirlemenin rolü ve İzocam A.Ş. uygulaması
The roal of goal setting in the performance management and Izocam case
- Tez No: 241745
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ N. ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Küreselleşme, yoğun rekabet, kriz gibi sözcükleri çok sık duyduğumuz bu günlerde tüm işletmeler daha verimli, rekabetçi olmak ve yüksek performans göstermek istemektedirler. Bireysel ve kurumsal performansı proaktif bir şekilde artırmak için modern anlamda performans yönetimine, performans yönetiminde etkinliği ve başarıyı elde edebilmek için ise hedef belirleme sürecine odaklanmak gerekmektedir.Hedef belirleme işletmelerde yaygın bir şekilde kullanılan, çalışanların çabalarını yönlendirme ve bir performans standardı oluşturma yöntemi olarak kullanılan kuramsal ve motivasyonel bir tekniktir.Bu çalışmayla, çağdaş performans yönetimi uygulamalarında hedef belirleme, kuramsal bir çerçevede ele alınmış ve İzocam A.Ş. çalışanlarının algı ve tutumları incelenerek mevcut hedef belirleme sisteminin etkinliği ortaya konulmuştur. Çalışanların görüşlerinin alınarak hedef belirlemeye daha yüksek düzeyde katılımlarının sağlanması ile bireysel ve kurumsal seviyede performansın artırılabileceği yapılan araştırma ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The organizations would like to be much more effective, competitive and become a high-performance workplace in recent times, as we often hear the terms such as globalization, intense competition and crisis. The organizations should focus on contemporary performance management systems in order to increase the individual and corporate performance proactively, and focus on goal setting process in order to be successful and efficient in performance management.Goal setting is a motivational and cognitive technique used extensively in organizations as a method of directing individuals? efforts at work and providing the standards of performance.In this study, goal setting within the contemporary performance management practices is undertaken in a theoretical framework, and by analyzing İzocam A.Ş. workers? perceptions and behaviors, the current goal setting system efficiency is enlightened. This research has proven that the individual and corporate performance can be raised by providing higher level of participation of the workers in goal setting with discussions and negotiations.