Gelişen iletişim teknolojileri ile grafik anlatım dili ve grafik tasarımın yeni uzantıları
Graphic language developed by information and communication technologies and the new extensions of graphic design
  1. Tez No: 241754
  2. Yazar: EBRU SELCAN BARANSELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET T. UÇAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu?tu?n sanat dalları toplumun siyaseti, felsefesi ve ekonomisi, aynı zamandateknolojisi tarafından biçimlendirilir. Teknolojik gelişmeler kimi zaman sanatınestetik sisteminde değişikliklere neden olurken, kimi zaman da estetik istemler yenibir teknolojinin gelişmesini gerektirmiştir. Bilişim ve iletişim çağı olarakisimlendirilen ku?resel çağda iletişim teknolojilerinin gelişimi ile yeniden şekillenenve kendini yenileyen grafik tasarım, dirsek temasında olduğu diğer tasarım ve sanatdallarıyla arasındaki net sınırın ortadan kalkmasıyla ortaya çıkan melez çalışmaalanları için de yeni bir anlatım dili olma özelliği kazanmıştır. Varolan fikri basitöğelerle, en saf ve direk haliyle aktarmayı amaçlayan grafik tasarım yepyeniuzantılarla beslenerek, artık sadece kağıt u?zerinde olmanın ötesine geçip, aynızamanda yaratıcı fikirler bulan ve bu fikirleri birden fazla kanalı aynı andakullanarak ileten bir tasarım disiplini haline gelmiştir.Gu?nu?mu?zde grafik anlatım dili örneklerini artık hayatımızın neredeyse her alanınıkapsayan etkileşimli medya ve sanal gerçeklik uygulamalarından, bir sinema filmine,sokak sergisine, heykel çalışmasına veya tiyatro oyununa kadar pekçok tasarım vesanat eserinde görmek mu?mku?ndu?r. Grafik anlatım dilinin disiplinlerarası platformdave diğer sanat ve tasarım dallarında etkili bir şekilde kullanılmasının yanısıra internetve internet teknolojilerinin gelişmesi sonucu ortaya çıkan bilgi görselleştirme, verianlamlandırma gibi yeni işlev ve eklentileri olmuştur. Grafik tasarımın bu yeniçalışma alanı aynı zamanda elektronik çağın grafik tasarımcılarına kendilerini ifadeiiiedebilecekleri yeni deneysel bir anlatım biçimi de kazandırmıştır. Proccessing, Metacontrolgibi u?niversitelerin medya laboratuvarlarında geliştirilmiş açık kaynak kodluprogramlar kullanılarak bir yandan ku?resel du?nyanın karmaşık verileri herkestarafından anlaşılır hale getirilirken bir yandan da kimi zaman mu?zikle birleştirilerekbir sahne gösterisine dönu?ştu?ru?lmektedir. Disiplinlerarası çalışmalarda, diğer tasarımve sanat dallarında grafik anlatım dilinin artan rolu? grafik tasarımcıyı yalnız başınaçalıştığı ortamdan çıkarmış, kimi zaman mimarlar, bilgisayar mu?hendisleri, yazılımuzmanları, sayısal medya pazarlama çalışanları, internet geliştiricileri gibi farklımeslek gruplarıyla ekip çalışmasının etkin bir u?yesi haline getirmiştir.Grafik tasarım iletişim işlevi nedeniyle ku?resel bilgi ekonomisinin en önemliaktörlerinden biri haline gelmiş, artan önemi grafik tasarımcının değişen nitelikleriaynı zamanda tasarımcı açısından da yeni yu?ku?mlu?lu?kleri beraberinde getirmiştir.Gelişen u?retim teknolojileriyle u?retimin vakit kaybettiren aşamalarından özgu?rleşengrafik tasarımcı artık daha yaratıcı fikir u?retmek, geleneksel ve yeni medyayı dahaetkin kullanmak, iletişim teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmak gibisorumluluklara sahiptir.
Özet (Çeviri)
All the branches of art are shaped by the societies? politics, philosophies, economiesand technologies. While the technologic developments cause some changes in theaesthetics system of art, sometimes reverse effects occur and aesthetic demandstrigger technologic developments. Renewed and reshaped by the current trends,graphic language has become a new way of communication addressing the branchesof other art, design and other hybrid fields. In the past, graphic design wasconsidered as a simple way of visual communication. But today it evolved into adesign discipline thanks to the information and communication technologies.Solid examples of graphic language can be seen in interactive media and virtualreality applications, movies, street exhibitions, sculptures and plays. In addition tothe effective use of graphic language in other branches of art and design, new rolessuch as information visualisation and data processing were included in the functionsof graphic design. Thanks to these new fields in graphic design, graphic designersnow have a new and experimental language that they can use in expressingthemselves. Complex data are transformed into art and easy-to-understandinformation by utilizing the open source applications developed in the media labs.Interdisciplinary spirit of graphic design urged graphic designers to collaborate withthe people from other fields.vGraphic design and the extensions of it have become a major aspect of globaleconomy because of its communicational roles. These new roles have created newresponsibilities for today?s graphic designers. Freed by the production technologies,graphic designers have new responsibilities including the development of morecreative ideas, more effective use of conventional and new media, awareness intechnologic developments.