Ceza infaz kurumlarında güvenlik ve gözetim servisinde çalışan personelde iş doyumu: Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Örneği
Safety and oversight of criminal associations services executed in the staff job satisfaction: Bolu F Type High Security Institute Here Executed With Criminal Off
- Tez No: 241768
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, Ceza İnfaz Kurumlarında Güvenlik ve Gözetim Servisinde Çalışan Personelde İş Doyumu düzeyleri incelenmiştir. Bu amaçla, Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Güvenlik ve Gözetim Servisinde çalışan 131 kişiden oluşan evrenin 121 kişisine anket dağıtıldıktan sonra tamamı geri dönüş yapan 121 adedi değerlendirilmeye alınmış, analizler bu sayı üzerinden yapılmıştır.Analizler için SPSS 15.0 sürümlü paket programı kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi sonucu araştırmaya konu edilen iş doyumu boyutları demografik değişkenlere göre farklılıklar olmakla iş doyumu düzeylerinin tüm boyutlarda düşük olduğu gözlenmiştir. Personelin iş doyumu düzeylerinin yükseltilmesi için öncelikle yükselme olanakları, ücret, sosyal haklar ve çalışma koşullarında iyileştirilmelerin yapılmasında yarar vardır. Bu koşulların iyileştirilmesinde personelin doğrudan katılımlarının ve bu konuda söz ve karar sahibi olmalarını sağlayacak bir örgüt politikası ve eylem planı geliştirilmeli ve uygulanmalıdır, uygulamada sürekliliği sağlayacak bir kurumsal örgütlenme gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study, Security and Surveillance Service Criminal enforcement institutions in the employees Personnel Job Doyumu levels were examined. For this purpose, Bolu F Type High Security Indoor criminal enforcement of the Agency for Security and Surveillance Service 131 people working in the universe of the survey of 121 people has been deployed to return the entire quantity of which 121 were to be assessed, analysis was made on this issue.Analysis program was used to package SPSS version 15.0. Analysis of data collected as a result of research about the size of the job satisfaction differences by demographic variables and job satisfaction levels as low as was observed in all dimensions. Increasing levels of staff job satisfaction increased for the first opportunities, wages, social rights and working conditions should be made well. This direct involvement of staff in improving conditions and decisions on this issue and have mentioned an organization that will provide policy and action plan should be developed and implemented, in practice, a corporate organization must take place to ensure continuity.