Okul öncesi eğitimde alınan satranç eğitiminin ilköğretim birinci sınıf öğrencilerin matematik becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Chess in education preschool education received the first class of students of mathematics the primary effect on skills
- Tez No: 241769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönemde alınan satranç eğitiminin ilköğretim birinci sınıf öğrencilerinin matematik becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Sakarya İl Merkezindeki Özel Şahin İlköğretim okuluna devam eden 42 birinci sınıf öğrencisi araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın genel amacına bağlı olarak anasınıfında satranç eğitimi alan 22 (11 kız, 11 erkek) çocuk deney grubuna, birinci sınıf öğrencilerinden yansız atama ile belirlenen 20 (13 kız, 7 erkek) çocuk ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. Araştırmada sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır.Araştırmada gerekli verilerin toplanmasında, çocukların temel satranç bilgi düzeylerini ölçebilmek için ?Satranç Bilgisi Anket Formu? ve Erdoğan ve Baran (2006) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan ?Erken Matematik Yeteneği Testi-3 (TEMA-3)? kullanılmıştır.Verilerin analizi SPSS 12 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has aimed to examine the effects of chess education, which has taken at preschool education, to mathematic skills of primary school first grade pupils.In Sakarya province, Özel Şahin Primary Schools' 42 first grade pupil has formed of the working group of this research. According as the general purpose of the research, experimental group has consisted of 22 pupils (11 girls and 11 boys) who have educated in chess at nursery school and control group has been included 20 first grade pupil (13 girls and 7 boys) , who were choosen randomly. Final test with a control grup is the model of this research.While gathering data for the research, ''Satranç Bilgisi Anket Formu'' has used for scaling pupils' basic chess knowledge and ?Erken Matematik Yeteneği Testi-3 (TEMA-3)? ,which validity and reliability workout has made by Erdoğan and Baran (2006), has used.Data analysis using SPSS 12 package program was carried out in computer environment. Frequency and per cent range for variables of demographic features were used for analyzing gathered data in the research. Moreover, to examine the validty reliablity of the test, KR-20 test was used for computing the test' consistency coefficient. Re-test correlation coefficient has helped for evalueting the test if it gives consistent measurements or not depend on time. Mann Whitney U-Test has provide to control the validity of scale.