Bosnalı Sırplara göre Bosna-Hersek sorunu
Bosnia and Herzegovina problem in the eyes of Bosnian Serbs
  1. Tez No: 241935
  2. Yazar: GONCA KAPADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bosna-Hersek, Balkanların etnik ve kültürel çeşitliliği içinde kendine özgü nitelik taşıyan bir ülkesidir. Tarih boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Bosna-Hersek'in 6.yüzyılda Slavların Balkanlar'a gelip yerleşmesi ile başlayan tarihi, çeşitli imparatorluklar ve Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altında devam etmiştir. En son Yugoslavya Federasyonu'nun bir cumhuriyeti olan Bosna-Hersek 3 Mart 1992 tarihinde bağımsızlığını ilân etmiştir. Bağımsızlığı takiben Yugoslav ordusunun saldırısına uğrayan Bosna-Hersek'te savaş üç yıl boyunca sürmüş ve 1995'te uluslararası toplumun araya girmesi barış sağlanabilmiştir.Bosna-Hersek'in çatışma ortamı olmasının nedeni Sırp, Hırvat ve Boşnak milletlerinden meydana gelen ayrı dini ve etnik özellikteki karma bir toplumu bünyesinde barındırmasıdır. Bu gruplardan Boşnaklar hariç, Sırpların ve Hırvatların Bosna-Hersek'e komşu bağımsız birer devletleri vardır.Çalışmanın konusu ?Bosnalı Sırplara Göre Bosna-Hersek Sorunu? dur. Çalışma ile ?Bosna-Hersek Sorunu? nun tarihsel süreç içerisinde oluşumu ve gelişimi geçmişten günümüze taraflar ele alınarak incelenmiştir. Diğer incelemelerden farklı olarak Bosnalı Sırplar'ın sorunu algılayışları ve izledikleri politikaların analizi ön planda tutulmuştur.Çalışma ile Bosnalı Sırpların, Bosna-Hersek politikasının hangi temellerle şekillendiği sorusuna geçmişten günümüze bölgede yaşanan gelişmeler incelenerek yanıt aranmıştır.Tarihsel süreç günümüze kadar değerlendirildiğinde Bosnalı Sırpların Bosna-Hersek Sorunu'na bakışlarının Sırp Milliyetçiliği ekseninde dinsel ve etnik farklılıklar gibi araçları kullanarak şekillendiği ve bu noktadan hareketle Eski Yugoslavya'nın bütününe yayılan bir hakimiyet kurmak istedikleri arzusu içerisinde oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bosnia and Herzegovina is a country with unique characteristics within the ethnical and cultural variety of the Balkan Peninsula. The era of Bosnia and Herzegovina, which hosted scores of cultures throughout history, began with the Serbian settlement in the Balkans in the 6th century and proceeded under the reign of various empires including the Ottoman Empire. Formerly one of the six federal units constituting the Socialist Federal Republic of Yugoslavia, Bosnia and Herzegovina, declared its independence on March 3, 1992. Following the declaration of independence, the country was attacked by the Yugoslav Army, the war that followed lasted for three years and peace could only be achieved in 1995 when the international community decided to step in.The underlying reason behind conflicts in Bosnia and Herzegovina is that the country embodies a highly mixed society, comprising of Serbians, Croats and Bosnians, each one having separate religious and ethnic characteristics. Of these, only Serbians and Croats have independent states, neighbouring Bosnia and Herzegovina.The subject of the study is ?Bosnia and Herzegovina Problem in the Eyes of Bosnian Serbs?. The study examines the emergence and historical development of the Bosnia and Herzegovina problem by taking into consideration the sides from past to present. Different from other studies dealing with the Bosnia and Herzegovina problem, the study gives particular importance to the perception of the problem by Bosnian Serbs and analyses the policies they pursued.The study seeks answers to the question of ?On what grounds Bosnian Serbs shaped their policies towards Bosnia and Herzegovina?, by analyzing the developments in the region that has been taking place up until today.The study concluded in the light of the historical process that the Serbs of Bosnia shaped their perception of Bosnian and Herzegovina basically on nationalism concept, by means of religious and ethnic differences, and from this point forth, aimed to assert their dominance over a territory of Former Yugoslavia.