A comparison of civic orientation and identities: Bosnian and Bosniak Muslims
Sivil yönelim ve kimliklerin karşılaştırması: Bosnalı ve Boşnak Müslümanlar
- Tez No: 801358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JUHO KORHONEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TARAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, sosyoloji literatüründe geniş çapta tartışılan bir konu olan etnik ve sivil milliyetçilik arasındaki ikilemi ele almakla birlikte, bu ikilemi destekleyen ve karşı argüman üreten teorileri, Bosna-Hersek'te yaşayan Müslümanların milli kimliklerinin gelişimi üzerinden incelemektedir. Bosna-Hersek topraklarındaki Boşnak kimliği, Sırplar ve Hırvatlar ile beraber bölgede etkili etnik kimliklerden biri olma sıfatını taşımakta iken; Bosnalı kimliği, çeşitli sosyal grupları kapsayan bir sivil kimlik olarak kabul edilmektedir. Çalışmanın analiz kısmında, IPSOS tarafından derlenen Bosna-Hersek'in uluslaşma sürecine ilişkin ikincil bir veri seti kullanılmıştır. İkili lojistik regresyon modeli kullanan bu çalışma, farklı etnik kimliklerin ve sivil katılıma yönelik eğilimlerin sivil kimliğe verilen önem üzerindeki etkisini göstermektedir. Çalışmanın ikinci kısımda ise literatürde sunulan kategorik etnik veya sivil kimlikler içindeki örtülü alt grupları belirlemek için SPSS iki aşamalı kümeleme metodunu kullanmaktadır. Sonuç itibariyle ulaşılan bulgular, Boşnaklar ve Bosnalıların bölgedeki diğer etnik kimliklerle karşılaştırıldığında vatandaşlık kimliklerini etnik kimliklerine göre önceleme konusunda benzer eğilimlere sahip olduklarını göstermektedir. Bununla birlikte Boşnak ve Bosnalı grupların içinde varolan alt grup örneklerini ortaya çıkararak ulusal kimlikleri salt etnik-yurttaşlık ayrımı açısından kategorize etmenin geçerliliğini sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study addresses the contested dichotomy between ethnic and civic nationalism, a widely debated issue in sociological literature. Specifically, the study engages with literature that challenges the existence of this dichotomy, focusing on the case study of Muslims living in Bosnia-Herzegovina. The Bosnian national identity is regarded as a civic identity that encompasses diverse social groups, while the Bosniak identity is one of the most significant ethnic identities, alongside Serbs and Croats. To investigate this topic, the study employs a secondary data set collected by IPSOS on the nation-making process of Bosnia-Herzegovina. Using binary logistic regression models, the study demonstrates the impact of different ethnic identities and tendencies towards civic engagement on the significance placed on civic identity. In the subsequent stage, the study employs SPSS two-step clustering to identify latent subgroupings within the categorical ethnic or civic identities presented in the literature. The findings indicate that Bosniaks and Bosnians have similar tendencies to prioritize their citizenship identity over their ethnic identity when compared to other ethnic identities in the region. Additionally, the study uncovers examples of subgroups within the Bosniak and Bosnian groups, thereby questioning the validity of categorizing national identities in terms of the ethnic-civic dichotomy.