Selim İleri'nin Bodrum Dörtlemesinde başkişiler
The protagonists in The Selim İleri's Bodrum Quartet
  1. Tez No: 241947
  2. Yazar: MERT ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, Selim İleri'nin ilk dönem romancılığının yapı taşları olan Her Gece Bodrum, Ölüm İlişkileri, Cehenem Kraliçesi ve Bir Akşam Alacası romanlarındaki başkişilerin farklı yönlerden incelenmesi amaçlanmıştır.İleri bu romanlarında şehirli, halktan kopuk sanatçı ya da sanat çevrelerine yakın insanların iç dünyalarını ve nesnel dünyadaki ilişkilerini gözler önüne sermiştir. İleri'nin bu çalışmaya konu edilen romanlarının aksiyonel yönlerinin zayıf olması roman kişilerinin bu romanların temel yapı unsuru durumuna gelmelerini sağlamıştır.Kişi incelemesi yapılırken siyasal söylemden, fiziksel özelliklere, kişilerin sosyal çevreleri içindeki konumlarından cinsel dünyalarına kadar genişleyebilen bir yelpaze oluşturulmaya çalışılmış. İncelemeye esas olan başlıklar esnek tutulup incelenen her kişiye göre değiştirilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present a rigorous analysis of the protagonists of four novels of Selim İleri, one of the major novelists of modern Turkish literature: Her Gece Bodrum, Ölüm İlişkileri, Cehennem Kraliçesi and Bir Akşam Alacası, also known as the Bodrum Quartet.In this thesis, each protagonist is analyzed with respect to his or her internal and external realities, psychological and social statuses as well as their physical characteristics. For ease of understanding, the names of all the characters and their relations to each other are presented in a tableau in the beginning of the thesis. Although the progression of events is of secondary importance in İleri?s novels, it is nonetheless included as a summary in the beginning of each chapter, as without such documentation of the series of events in a novel, the functions of the protagonists will remain unclear.