Gündem belirleme kuramı çerçevesinde Türkiye'de 29 Mart 2009 yerel seçim öncesi iç politika haber analizi
News analysis of internal politics prior to Turkish local elections 29 March 2009 within the framework of agenda setting theory
  1. Tez No: 241946
  2. Yazar: SEMA ÖZKAVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çağımız ?iletişim çağı? olarak adlandırılırken; teknolojik gelişmeler çerçevesinde, temel işlevi ?bilgilendirmek? olan kitle iletişim araçları, ortaya çıkış nedenlerinin ötesinde bir varoluş sergilemektedir. Kitleleri yönlendirmekten, kanaat ve tutum değişikliklerine kadar geniş bir etki düzeyine sahiptirler. Özellikle, kitle iletişim araçları siyasal mesajları kitlelere iletilmesini sağlarken, kitlenin siyasal seçkinlere duyduğu ilgiyi etkileyerek kamuoyunda amaçları doğrultusunda fikir ve kanaat oluşumu sağlarlar. Bu etki düzeyinin boyutlarını inceleyen birçok etki araştırması yapılmıştır. Araştırmalar içerisinde öne çıkan gündem belirleme araştırmaları, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır.Gündem belirleme araştırmalarının en önemli göstergesi, izleyiciler sadece olup biteni öğrenmek için değil, ayrıca medyanın soruna veya konuya ayırdıkları yer ve zamanı yorumlayarak ne kadar önemli olduğuna dair ipuçları edindikleridir. Bu gösterge doğrultusunda çalışma, kitle iletişim araçlarının kamu gündemini nasıl oluşturduğuna yönelik bir çalışmayı kapsamaktadır.Bu çalışmada kitle iletişim araçları ile kitle arasındaki ilişki, gündem belirleme kuramı çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın kurumsal boyutunu; ? iletişim, kitle iletişimi, etki araştırmaları, gündem belirleme kuramı, medya gündemi, kamu gündemi ve siyasal gündem? bölümleri oluşturmaktır. Uygulama boyutunda ise, basının yerel seçimlere ilişkin gündeminin ortaya konulması anlamında uygulanan içerik analizine yönelik bulgular ve yorumlar yer almaktadır. Basının gündemini belirlemek için ulusal düzeyde yayın yapan, farklı yayın gruplarına ait, farklı siyasal eğilimlere ve kendi hedef kitlesine sahip olan; Zaman, Hürriyet ve Cumhuriyet Gazetelerindeki ilk sayfa haberleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the era in which we live is coined as“communication era”; the mass communication, whose primary function is regarded as ?informing the public? within context technological developments, seems to present an existence that is beyond that of its original intentions. It has a vast influence ranging from mobilizing masses to initiating changes in opinions and attitudes. While mass communication, in particular, serves to convey the political messages to the masses, it also causes the formation of ideas and opinions among public through influencing their point of views towards political elites in favor of its own purposes. The most prominent agenda setting studies among the studies carried out in this respect establish the basis of the present study.The primary indicator of agenda setting is that the viewer watches the media in order not only to hear of what is going on, but also to attain clues on how important an incidence is by commentating the time and space reserved to the respective subject or problem. In light of this indicator, this study comprises an effort on exploring how the mass media sets the public agenda.In this study, the relationship between mass communication and the masses is studied within the framework of agenda setting theory.The theoretical aspect of the study consists of the following sections:“communication, mass communication, impact studies, agenda setting theory, media agenda, public agenda and political agenda”. The implementation aspect of the study includes the findings and comments regarding the contents analysis which was employed by the press for the purpose of revealing the agenda with respect to local elections. In order to determine the agenda of the press, the news published on the first pages of the nationwide newspapers from different publication groups, political tendencies and target groups such as Zaman, Hürriyet and Cumhuriyet Newspapers have been observed.