Avrupa Birliği'nde askeri yapılanma ve sivil kriz yönetimi
Military structure of the European Union and the civilian crisis management
  1. Tez No: 241950
  2. Yazar: ÜMİT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışmanın esas amacı, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın arka planında yer alan, AGSP'yi belli bir ciddiyet seviyesine ulaştıran ve dengeleyici özelliklere sahip bulunan AB Kriz Yönetimi'nin askeri ve sivil yönünü, AB'nin üç kıtada üstlendiği tüm askeri ve sivil operasyonları analiz etmek ve AB'de askeri yapılanmanın tarihten günümüze dek geldiği noktayı göstermektir.Ayrıca Birlik'in güvenlik ve savunma alanında devrim yaratan askeri dönüşümü, Avrupa'daki çokuluslu askeri güçler, Avrupa askeri kurumları, AB Sivil Kriz Yönetimi'yle ilgili kurumlar, AB Muharebe Grupları, Birlik'in küresel ve bölgesel barışın korunmasında üstlendiği rol, Batı Avrupa Birliği'nin Avrupa askeri reformlarına etkisi, ABD ve NATO'nun Avrupa savunmasındaki rolü ve AB'nin askeri yapılanma sürecine etkisi, AB-BM ilişkilerinin askeri boyutu ve BM barışı koruma harekâtları, Avrupa Kriz Yönetimi'nin geleceği ve AB'nin askeri-sivil temel hedefleri gibi AB'de askeri yapılanma ve Sivil Kriz Yönetimi'ni doğrudan etkileyen konuların incelenmesi de çalışmanın amaçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to analyze European Crisis Management?s military and civilian aspects which is staying at the background of European Security and Defence Policy and reaching it to a level of solemnity and having some balancing qualities and all the military and civilian operations committed by EU in three continents and to show the amount of EU?s military construction from past to present day.The other topics to be studied here are the epoch making military transformation of EU in the area of security and defense, multi-national powers in Europe, European military institutions, institutions related to EU Civilian Crisis Management, EU Battlegroups, Union?s role in proceeding global and regional peace, Western European Union?s effects on military reforms, USA?s and NATO?s role in European defense and effects on the process of military construction of EU, the military dimension of the relations between EU and UN and UN peace-keeping operations, the future of European Crisis Management and EU?s military and civilian headline goals and some other topics directly affecting EU?s military construction and Civilian Crisis Management.