Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımlar ve otomotiv ana sanayii
Foreign direct investments in Turkey and Turkish automotive main industry
  1. Tez No: 241951
  2. Yazar: HASAN ONUR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
1980'lerden itibaren hız kazanan küreselleşme ile birlikte, yabancı sermaye yatırımlarının global ölçekte yayıldığı ve ev sahibi ülkelerde önemli etkiler yarattığı görülmektedir. Sermaye hareketlerinin gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasındaki öneminin kavranması oldukça önemli bir husus olup bu olgunun girdi-çıktı bağlantıları yüksek olan otomotiv ana sanayii özelinde incelenmesi, çalışmanın ana konusudur. Bununla birlikte bu çalışma, Türk otomotiv ana sanayiinin günümüzdeki konumunun oluşmasında doğrudan yabancı yatırımların rolünün ne olduğu ve Türkiye'nin, bu yatırımlardan otomotiv sanayiini geliştirmede yeterince faydalanabilmiş olup olmadığı sorularına cevap aramaktadır.Doğrudan yabancı yatırımların kavramsal ve kuramsal çerçevesi, ekonomik etkileri, tarihsel gelişimi ve Türkiye'de yabancı sermaye ile ilgili mevzuatın gelişimi ortaya konduktan sonra, Türk otomotiv ana sanayiinin niteliği ve sektörde yabancı sermayenin konumu tartışılmaktadır. Türk otomotiv ana sanayiinde yabancı sermayeli firmaların ekonomiye katkısının, daha çok istihdam ve ihracat alanlarında olduğu görülmektedir. Türk otomotiv ana sanayii, işgücünün kalitesi, tecrübesi ve lojistik üstünlüğü ile öne çıkmakta; enerji maliyetleri başta olmak üzere, toplam maliyetlerde ise üstünlüğünü giderek kaybetmektedir. Katma değerin artırılmasına yönelik çabalar, inovasyon çalışmaları, üretimde yerli parça kullanımının artırılması, yan sanayiinin güçlendirilmesi, yeni yabancı yatırımlar için yatırım ikliminin güçlendirilmesi önerilmeye değer görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing tendency towards globalization, foreign capital investments have been spreading worldwide and generating important effects in home countries. Starting from this standpoint, understanding the nature of capital movements which necessiate a special concern for developing countries is very important, and main objective of this study is studying foreign direct investment, in terms of Turkish automotive main industry which has high input-output relation in the economy. This study, however, looks for the answers of some questions on the role of foreign direct investments, and whether if Turkey has benefited from these investments sufficiently.After putting conceptual and theoretical framework forward, economic impacts, historical progress of, and regulations on foreign direct investments in Turkey, characteristics of Turkish automotive main industry and the role of foreign capital in this sector have been discussed. In the Turkish automotive main industry, the contribution of the companies with foreign capital are much more in the areas of employment and export. The Turkish automotive main industry comes forward with quality and experience of work force, and dominance in logistics. However, it is losing more and more its dominance in the total costs, especially in energy costs. The efforts of raising the added value, the innovation activities, the raise of the share of domestic inputs in the production, the amplification of the related industry, the amplification of the investment climate for new foreign investments are considered to be valuable to suggest.