Uluslararası finansal raporlama standartlarının KOBİ'lere uygulanması çalışmaları
Aplication studies of international financial reporting standarts to small and medium-sized entities (SME)
- Tez No: 241962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Belgelerin tasnifi ve finansal sonuçların raporlanmasını içeren muhasebe sistemleri ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bu farklılık çok uluslu işletmeler ve dış ticaret şirketleri için önemli bir sorundur. Bu sorunu çözmek için Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS = IFRS= International Financial Reporting Standards) adı altında bir ortak dil öngörülmüştür ve tüm ülkeler tarafından kabul edilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.Ancak bu standartlarla rapor elde edebilmek maliyetlidir ve oldukça fazla zaman gerektirir. Bazen bu gerçekten de gerekli olmayabilir. UFRS uygulamalarının sonuçları olan raporların detayları işletmenin büyüklüğüne bağlıdır. Bu nedenle, küçük işletmelerin raporlama sürecinde daha sade ilkeleri içeren standartlara gereksinim duyulmuştur. Bu ise Küçük İşletmeler İçin UFRS çalışmalarına neden olmuştur.Dünya ekonomisinde ve ülke ekonomilerinde küçük işletmeler oldukça önemlidir. Dünyadaki işletmelerin çoğu küçük işletmelerdir ve küçük işletmeler farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden sadece küçük işletmeler için bir standartlar seti gereklidir ve bu çalışma küçük işletmelerin özellikleri ile UFRS ilkelerinin uzlaşı noktasına odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Accounting systems that contains reporting of financial results and classification of documents are different from country to country. This difference is an important problem for multi-national companies and foreign trade companies. For solving the problem, a common ?language? that named ?International Financial Reporting Standards (IFRS) ? are suggested and studies are started for being accepted by all countries.On the other hand, reporting with these standarts are very costly and needs too time. In fact, sometimes, this may be really unnecessary. Details of reports that results IFRS application depend on company?s size. Therefore, standarts that include more simple principles are needed at small business?s reporting process. This causes IFRS studies for Small Business.Small businesses are too important in country economies and world economy. Most of companies in the world are small businesses and they have some different characteristics. So a standart set is necessary for only small businesses and this study will focus on compromise point of IFRS?s principles with small businesses?s characteristics.