Türk siyasal hayatında siyasal suçun cezalandırılmasında oda sistemi ve f tipi yüksek güvenlikli ceza infaz kurumları
Punishment of political crimes in the turkish political system: the case of f-type prisons
- Tez No: 241963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YÜCEL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Modern dönem ceza infaz kurumları, 16. yüzyılın sonlarında, modern devletin kuruluşuyla birlikte şekillenmeye başlamışlardır. Bu süreçte modern devlet yapısına uygun şekilde oluşturulan toplumsal kurumlardan birisi olan cezalandırma kurumlarının da bu yapının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dönüştürüldüğü ve geliştirildiği görülmektedir. Söz konusu cezalandırma mekanizmasının bir parçası olarak cezaevleri de bu süreçte ortaya çıkmış, zamana ve mekana göre farklılaşarak günümüzdeki şeklini almıştır. Ayrıca modern devlette suç tanımlamalarının zaman içerisinde türlerine ve suçluların da fiziksel özelliklerine göre birbirlerinden ayrıldıkları görülmektedir.Bugün sınıflandırılarak ortaya konan suç tanımlanmaları ve bu tanımlamalara uygun şekilde geliştirilen cezalandırma teknikleri ile uygulamaların sonuçları, içinde bulunulan toplumsal yapı ile olduğu kadar bu yapı içerisindeki tehdit algılamalarıyla da doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla en tehlikeli olarak nitelenenin cezalandırılmasında en ağır teknikler kullanılmaktadır. Genel bir değerlendirme yaptığımızda, günümüzde en tehlikeli suç kategorisi olarak, siyasi suçun kabul edildiğini söylemek mümkündür. Uygun görülen cezalandırmalar bu algılamayı doğrular niteliktedir; çünkü en yüksek güvenliğe sahip ve en ağır cezalandırma yöntemlerine başvurulan ceza infaz kurumları, söz konusu suç kategorisine yerleştirilen hükümlü ve tutukluların kapatıldıkları ceza infaz kurumlarıdır. Bu kurumların öne çıkan özelliği ise, izolasyon uygulamasına uygun şekilde inşa edilmiş olmasıdır.İzolasyonun genel anlamına bakıldığında duyusal ve sosyal mahrumiyet olarak açıklanmaktadır. Ancak bu kavramın içerdikleri, genel tanımlamasında olduğu kısa ve yalın değildir. Bir cezalandırma tekniği olarak izolasyonun derecesi ve koşulları gibi özellikleri de ortaya çıktıkları toplumlarla doğrudan ilişkilidirler. Dolayısıyla Türkiye'deki izolasyon uygulamaları da, buradaki cezaevlerinin durumu, cezalandırmanın amacı ve hatta ülkenin genel durumu ile birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Prisons in modern term have been shaped by the modern government since the last quarter of the 16th century. In this process punishment institutions which were formed according to government structure have changed significantly in accordance with requirements of this structure. Prisons have also emerged as a part of the punishment mechanism and become different with regard to time and place. Furthermore in modern society explanations of crime have become different according to their types and physical characteristics of criminals.Today explanations of crime and the techniques of punishment which are the results of these explanations are highly related to not only societies which they are executed in but also perceptions of threat in these societies. So the strongest punishments must be employed for the most dangerous ones. Today, when we make a general assessment, it can be said that terror is accepted as the most dangerous offender category. Approval punishments proof this perception; because the prisons which are the highest security ones are the institutions where the terror offenders are being closed. The most common feature of these institutions is being built according to isolation method.When we look to the general meaning of isolation, it is explained as sensorial and social deprivation. But the things which this concept includes are not so compact and short like its general meaning. As a method of punishment, features of isolation like its level or conditions are directly connected to where it emerges. Therefore, isolation practices in Turkey must be handled with conditions of prison in Turkey, aim of punishment and also the general terms of the country.