Borçlar Hukuku'yla karşılaştırmalı olarak İş Hukuku'nda ibranameler
In comparative with Law of Obligation acquittances in Labor Law
- Tez No: 241972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ONAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Alacaklının mevcut bir alacak hakkından, kısmen veya tamamen vazgeçmesiyle borçlunun borçtan kurtulması sonucunu doğuran bir sözleşme olarak tanımlanan ibra sözleşmesi mevzuatımızda bulunmadığı halde özel hukuk ilişkilerinde uygulanmaktadır. İş Hukuku'nda da işçinin alacağından karşılıksız olarak vazgeçmesi amacıyla yapılan ibra sözleşmelerinin çoğu zaman işçiler aleyhine sonuç doğuran hukuki araç niteliğine bürünebilmesi İş Hukuku'nda ibra sözleşmelerinin uygulanamayacağını düşündürmektedir. Konuya ilişkin açıklamaların Borçlar Hukuku temelinden hareket edilerek yapılması, İş Hukuku'nda ibra sözleşmelerinin Borçlar Hukuku'yla karşılaştırmalı olarak incelenmesini gerektirmiştir. Borçlar Hukuku ve İş Hukuku'nun temel ilkelerindeki farklar, İş Kanunu'nun emredici hükümleri, Borçlar Kanunu Tasarısı'nda ibranameye ilişkin düzenlemelerin yaratacağı tartışmalar ve Yargıtay içtihatlarıyla çözümün de yetersiz olması dikkate alındığında İş Hukuku'nda ?ibra sözleşmesi? nin uygulanmaması daha uygun olacaktır. Bu sebeple ibra sözleşmesinin ve aynı sonucu doğuracak benzer işlemlerin geçersizliği açıkça düzenlenmeli ve yerine hakların tam olarak ödenmesini sağlayacak bankaya ödeme zorunluluğu gibi yöntemlerin uygulama alanı geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
An acquittance, determined as an act to result in to get out of debt of the obligor?s by creditor?s to cede claim an existed right partly or completely, is being applied in private law relations though be arranged in our legislation. Also in labor law, acquittances, acted in to desist dishonoured from claim by worker which usually wrap an instrument to breed result against worker, connote that acquittances shouldn?t be aplied in labor law. The explanations based on Law of Obligations about the subject required to be analyzed acquittances in Labor Law to compare with Law of Obligations. To attend to the differences between first principles of Obligations of Law and Labor Law, mandatory clauses of Labor Law, discussions to originated from regulations about acquittances in bill of Law of Obligations and deficiency of solutuons by holding of the Supreme Courts, it?s more suitable not to apply to acquittaces in Labor Law. Thence, invalidity of acquittances and similar acts which cause same results should be ordered obviously and instead methods should develop, will satisfy the rights perfectly pay, like necessity to pay a bank.