İsrail iç siyasetinde havra - ordu ilişkisi
The relation between the synagogue and the army in domestic policy of israel
  1. Tez No: 241973
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZONUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İsrail; kendine has siyasi yapısı, dinsel ve etnik farklılığıyla Ortadoğu'nun en özel ülkelerinden biridir. Ülkenin iç siyasetinde etkin olan aktörler arasındaki etkileşim açısından da önemli bir yere sahiptir. Ülke içinde ordu ve havranın etkinliği ve aralarında gelişen kompleks ilişki, ülkeyi yönetenlere ve halkın günlük yaşayışına da yansımaktadır. Havra'nın iç ve dış konularda siyasetteki etkinliği akıllara İsrail'in kendine has demokrasi anlayışını getirmektedir. Ancak; İsrail, içinde yaşayan Yahudi olmayan vatandaşların temel haklarını savunan bir anayasaya sahip olmadığı için demokrasi özelliklerinin dışına taşmaktadır.İsrail'de dini mekanizmaların, havranın ve hahamların etkinliği tartışmasız olarak kabul edilmektedir. Halkın günlük yaşamını belirleyen kurallarla birlikte, ülkenin iç ve dış politik konularında da karar alma sürecini etkileme, politikacıları yönlendirme özelliği ve payesine sahip olan hahamlar, savaş konularında dahi alınan kararlara müdahale edebilmektedir. Ordu içinde ayrı bir hahamlık bulunmakta ve halkın gözünde savaş mantığı meşrulaştırılmaktadır. Ordu ise; hahamlıktan aldığı destekle savaşı çok daha acımasız boyutlara taşımaktadır. Din kullanılarak şiddetin meşrulaştırılması sonucu; İsrail devletindeki radikal düşüncelere sahip kişi sayısı artmakta, bu rakam sekülerlerin artmasına, savaşın protesto edilmesine ve nihayetinde iki uç arasındaki uçurumun derinleşmesine neden olmaktadır.İsrail; Ortadoğu'daki varlığını savaşla sürdürebilen ve dünyada sınırları belli olmayan tek ülke olarak dünya siyasetini ve kamuoyunu da etkilemekte, diaspora ve lobilerle global güçleri dahi etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Israel is one of the most special countries in Middle East region with her specific political structure, religional and ethnic differences. She has also a very important place from the point of interactions between the actors that are active in domestic policy of the country. The activity of the rabbinate and the army of the country and also the complex relationship between them reflect the daily lives of leaders and pepole in Israel. If the activity of the rabbinate in domestic and foreign issues is thought, the question of ?Does Israel has a specific democracy ?which is known as ethnocracy- for only herself?? comes into minds. But in Israel, it can not be said that democracy and its features are alive because she does not have a constitution which defends or protects the fundamental rights of her civilians who are not Jews.The influence of religious mechanisms, rabbies and synagogues is an indisputable fact in Israel. With the rules which specify people?s daily lives; rabbies who have the authority to affect the decision making process on domestic and foreign policies of the country and to canalize the politicians with their own beliefs, can intervene in the decisions about wars. For that; in the army, there is a seperated rabbinate which legitimize the logic of war in the public eye. With the support of rabbinate, Israeli army makes the wars reach much more barbaric dimensions. Religion is used to legitimize the violence and as a result of that the numbers of people who has radical thoughts and seculars increase, war is protested and the gap between two fractions get deeper.Israel is a country which can survive and continue her existence with wars. With her unclear boundries, diaspora and lobbies; she can affect the world politics, global powers, public opinion and discouses.