Dağlık Karabağ sorununun Türkiye-Ermenistan ilişkilerine etkileri
Influences of the Nagorno Karabakh conflict on the relations between Turkey and Armenia
- Tez No: 241981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
SSCB'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan bağımsız Ermenistan Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkileri, Osmanlı Devleti'nin son döneminde yaşanan üzücü olaylardan dolayı oldukça sancılı bir zemin üzerine inşa edilmiştir.Ermenistan Cumhuriyeti 1991'de bağımsızlığını ilan ettiğinde bu devleti ilk tanıyanlardan biri de Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Ancak aynı dönemlerde Ermenistan'ın Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi ile Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20'sini işgal etmesi diplomatik ilişkilerin tesis edilememesine ve sınır kapılarının kapanmasına neden olmuştur.Tez; Türkiye-Ermenistan ilişkilerini ve Dağlık Karabağ sorununun bu ilişkiler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada komşu iki devletin izledikleri dış politika tüm yönleriyle incelenmiştir.Türkiye-Ermenistan ilişkilerini etkileyen ana unsur tarihi sorunlardır. Ermeniler her fırsatta soykırım iddialarını uluslararası platformlarda dile getirmeye çalışmakta ve Türkiye'nin soykırım için özür dilemesini talep etmektedir. Türkiye'ye göre, Ermenistan'ın sözde soykırımın varlığını kabul ettirmeye dönük politikası ve Türkiye'nin Doğu Anadolu topraklarına yönelik toprak talepleri Ermenistan'la ilişkileri etkileyen ana unsurlardan biridir.Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde ?sorun? olarak kabul edilen her madde sonuçları itibariyle Ermenistan'ın dış politikasının bir parçasını oluşturmakta, Ermenistan gerek ikili görüşmelerde gerekse uluslararası platformlarda sorunların çözümüne ilişkin uzlaşmaz bir tutum izlemektedir.Tez, uluslararası ilişkiler ve dış politikada ulusal çıkar ve güç ilişkilerini temel alan teoriler esasında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Relations of independent Armenian Republic founded after dispersion of USSR, with Turkish Republic is constructed on a comparatively painful basis due unfortunate events confronted among relations of Armenians with the Otoman State.Turkish Republic was one of the first to recognize Armenian Republic when it declared its independence on 1991. However, Armenia occupying The Autonomous Nagorno-Karabakh Region and 20 percent of Azerbaijan territory has resulted nonestablishing relations and closure of boundary entry gates.The Thesis intends to investigate the relations between Turkey and Armenia and influences of The Nagorno Karabakh conflict on these relations. Foreign Policies of two neighboring states followed up have been examined under all aspects.Historical problems are the main element that affects Turkish-Armenian relationships. On all occasions Armenians try to depict genocide claims on international platforms and demand Turkey to apoligize for genocide. From Turkey?s stand point, Armenian policy oriented to the acceptance of so-called genocide and Armenia?s claims put forward towards Turkish East Anatolian territory are the main elements on the Turkish-Armenian relations.Any article approved as a ?problem? in Turkish-Armenian relationships constitutes as a result is a part of Armenian foreign policy and Armenia always presents an uncompromising behavior in binary meetings and international platforms.The Thesis has been handled in terms of theories based on national interests and power relations in foreign policies and international relations.