Dağlık Karabağ'ın işgali sonrası Türkiye- Ermenistan ilişkilerine siyasi etkilerinin incelenmesi
A research of political effects on relation of Turkey- Armenia after the invasion of nagorno- Karabakh
- Tez No: 541013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Toprak anlaşmazlıklarının en önemlisi olan Dağlık Karabağ sorunu Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgal etmesiyle başlamış ve daha sonra sorun tüm bölgeyi etkileyen bir çatışmaya dönüşmüştür. Azerbaycan'ın topraklarının %20'sinin işgal edilmesi Dağlık Karabağ sorununun uluslararası kapsamda değerlendirilmesine neden olmuştur. İşgal sonucunda oldukça fazla sayıda Azeri şehit olmuş ve büyük bir çoğunluğu kendi ülkelerinden göçe zorlanmıştır.Dağlık Karabağ sorunu Türkiye- Azerbaycan- Ermenistan ilişkilerinin temelini oluşturmuş ve birbirini etkilemiştir. Ateşkesten sonra Türkiye, Ermenistan ile ilişkilerde adımlar atmış ve protokoller imzalamıştır. Ancak 1993'te kapatılan sınır Ermenistan'ın konuya sert ve çözümsüz yaklaşımları yüzünden hala açılmamıştır. Bu kapsamda Türkiye- Ermenistan ilişkileri Dağlık Karabağ ile ilişkilendirilmeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Nagorno-Karabakh Conflict, which is the most serious problem among all, began with the Armenian invasion of the Azerbaijan territories, and then the problem turned into a conflict which affected the whole region. Because of the invasion of 20% of the Azerbaijan territories, the Nagorno-Karabakh conflict is discussed within an international scope. As a result of the invasion, a large number of Azerbaijan citizens became martyr and great majority of them was forced to migrate from their own country. The Nagorno-Karabakh conflict provided a basis for Turkey-Azerbaijan-Armenia relations and influenced each other. After the ceasefire, Turkey has made progress on its relations with Armenia and has signed many protocols. However, the border which was closed in 1993 has not yet been opened because of Armenia's inflexible and uncompromising attitudes. In this context, Turkey-Armenia relations will continue to be associated with the Nagorno-Karabakh.